Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından düzenlenen ALES, 2017 yılı için de kısa bir süre içinde tamamlanacak. Başvurular ise bu gece bitiyor. Peki ALES başvurusu nasıl yapılır?

ALES BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

ALES başvurusu, internet ortamından online olarak yapılacak ve sınava girecek adaylar herhangi bir kuruma gitmeden internet üzerinden ALES başvurularını tamamlayabilecek ve sınav gününü bekleyecek.

ALES BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

ALES başvurusu yapacak olan adayların, başvuru aşamasında yapması gerekenler şu şekildedir;

a) Kılavuz ile Aday Başvuru Formu'nun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, 2017-ALES Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuzun dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

b) Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi

* ÖSYM Merkezi kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar; başvurularını diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

* ÖSYM Merkezi kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir başvuru merkezi aracılığıyla yapacaklardır.

* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

c) Başvuru Yapılacak Merkezler: Başvuru merkezlerinin adresleri, başvuru tarihlerinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilir. Başvuru merkezleri tarafından adayların başvuruları, resmî iş gününde ve resmî iş saatleri arasında alınacaktır.

d) Sınav Ücretinin Ödenmesi: Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

2017 ALES NE ZAMAN YAPILACAK?

ALES ilkbahar dönemi sınavı 7 Mayıs Pazar günü saat 10.00'da yapılacak ve sınava katılım gösteren binlerce aday sorulara doğru yanıt vermek için ter dökecek. ÖSYM'nin bu yıl ilk defa gerçekleştirdiği ve diğer sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da saat 09.45'ten sonra kimse sınava alınmayacak. Adayların mağduriyet yaşamaması için 09:45'ten önce sınav yerlerinde olmaları gerekmektedir.

● İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ: 7 Mayıs 2017

● İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ: 15 - 23 Mart 2017

● SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ: 19 Kasım 2017

● SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ: 26 Eylül - 4 Ekim 2017

● SAATİ VE SÜRESİ: 10.00, 180 dakika

● SINAV ÜCRETİ: 90,00 TL