Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Herkes, bu ülkede ister Kürt, isterse Arap olalım, kimliğimizle şeref duyalım, iftihar edelim. Onlar bizim şeref belgemizdir ama bir de ay yıldızlı bayrağımızla şeref duyalım. Ülkemizle, Türkiye'yle gurur duyalım." dedi.Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin partisince 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Siirtlileri, "Sizlere eniştenizin, Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdim. Sizin evladınız, şehidimiz savcı Mehmet Selim Kiraz'ı buradan rahmetle yad ediyorum. Bütün terör örgütlerini Siirt'ten, bu meydandan bir kez daha lanetliyorum." sözleriyle selamlayan Yıldırım, vatan ve bayrak için hayatını feda eden bütün şehitlere Allah'tan rahmet diledi.Başbakan Yıldırım, "Bu güzel ülke, topraklar bize şehitlerimizin hediyesidir. Siirt bize şehitlerimizin emanetidir." ifadesini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay'ın da Siirtli olduğunu, bu toprakların mayasıyla yoğrulduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti:"Hepimiz aynı toprakların, aynı medeniyetin çocuklarıyız. Biz beraberce tarihe yön vermiş bir milletiz. Selçuklu'da beraberdik, Osmanlı'da beraberdik, Kurtuluş Savaşı'nda, cephede, Çanakkale'de beraberdik, omuz omuzaydık. Herkes, bu ülkede ister Kürt, isterse Arap olalım, kimliğimizle şeref duyalım, iftihar edelim. Onlar bizim şeref belgemizdir ama bir de ay yıldızlı bayrağımızla şeref duyalım. Ülkemizle Türkiye ile gurur duyalım. O bayrak başımızda dalgalandığı, bu ezanlar dinmediği müddetçe, evelallah bize hiçbir terör örgütü, hiçbir şer odağı bir şey yapamaz. Siirt'in meydanlarından yükselen sesler bunu gösteriyor."

"SİİRT'İN BİZİM AÇIMIZDAN AYRI BİR YERİ VAR" 

Kürt, Türk, Sünni, Alevi olsun, herkesin birinci sınıf vatandaş olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Siirt'in bizim açımızdan ayrı bir yeri var, Cumhurbaşkanımız için ayrı bir önemi var. Sene 1997, Cumhurbaşkanımız, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı. Burada, Siirt'te, ders kitaplarında olan bir şiiri, Ziya Gökalp'in şiirini okudu diye siyasi yasaklı hale geldi, hapse koydular. 'Muhtar bile olamaz.' dediler, ancak Siirt evladına, damadına sahip çıktı, Recep Tayyip Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı yaptınız. Allah sizden razı olsun." sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, o dönemde, "Bu şarkı burada bitmez" dediğini hatırlatan Yıldırım, "O şarkı bitmedi, o şarkı Siirt, Bitlis, Edirne, Hatay, Sinop oldu, 80 milyon Türkiye oldu. Bütün millet, bu şarkıyı söyledi." diye konuştu. Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milletvekilliğe Siirt'te başladığını, bu yüzden ona destek veren kentin kendileri için özel bir yeri olduğunu belirtti.Siirt'in, "milletin adamına sahip çıkan, adam gibi adamların, cesur yürekli kadınların, hanımefendilerin diyarı" olduğunu söyleyen Yıldırım'ın, "Siirt, 16 Nisan'da birlikte yürümeye var mısınız? Bu yürüyüşü 16 Nisan'da zaferle sonuçlandırmaya hazır mısınız?" demesi üzerine, alandaki vatandaşlar "Evet" karşılığını verdi.

Yıldırım, 2004 yerel seçimlerinin Siirt'ten start aldığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2007 seçimlerini yine bu kentten başlattığını hatırlatan Yıldırım, Siirt'in kendilerini hiç yalnız bırakmadığını vurguladı.Siirt'in, 2007 halk oylamasında destan yazdığını, yüzde 94'ün üzerinde "Evet" oyu verdiğini anımsatan Yıldırım'ın, "16 Nisan'da bu rekoru kırmaya hazır mısınız?" diye sorması üzerine, alandan "Evet" sesleri yükseldi. Bunun üzerine Başbakan Yıldırım, "Maşallah Siirt işi bitirmiş, Siirt 'Eri, eri, eri' (Evet, evet, evet) diyor." ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Kılıçdaroğlu, 'Ben hayır diyorum çünkü Binali Bey'in koltuğunu kaybetmesini istemiyorum' diyor. Ey Kılıçdaroğlu, Binali koltuk meraklısı değil. Memleketim, milletim için bir Ali değil, bin Ali feda olsun. Ama sen kendine bak. 7 seçim kaybetmişsin, hala koltuğa yapışmış duruyorsun." dedi. Yıldırım, anayasa değişikliği halk oylaması sürecinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.AK Parti ile birlikte milletin devletiyle buluştuğunu, bir ve beraber olduğunu belirten Yıldırım, bu beraberliğin de başarıyı getirdiğini vurguladı.

"Uçurumun eşiğine gelmiş Türkiye'yi AK Parti iktidarı sayesinde 3 kat büyüttük. Çok büyük kazanımlar elde ettik." diyen Yıldırım, şöyle devam etti:"Şimdi 16 Nisan'da yeni bir sayfa açıyoruz. 15 yıllık bu yükselişi, bu kalkınmayı sürekli hale getirmek için ne diyeceğiz? İnsanlar, partiler gelip geçicidir, önemli olan sistemdir. Gelecek nesillere kalacak olan, getireceğimiz sistemdir. Bu anayasayı yapanlar yok oldu gittiler. Darbecilerin hepsi bu dünyadan göçüp gittiler. Ama Türkiye onların bu köhne anayasası ile devam etmek zorunda mı? Hayır. Bunun için güçlü bir sisteme, güçlü bir değişime ihtiyaç var."Alanı dolduranlara "Darbelerin, terörün, şer odaklarının yıkamayacağı bir sisteme 16 Nisan'da ne diyoruz?" diye soran Yıldırım, vatandaşların "evet" karşılığı vermesi üzerine, 16 Nisan'da egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olacağını söyledi. Yeni sistemde de milletvekillerini halkın seçeceğine işaret eden Yıldırım, "Ama mevcut sistemde siz hükümeti kuramıyorusunuz. Kimin kuracağına karar veremiyorsunuz. Sizin seçtikleriniz yerine başkaları hükümet kurabiliyor, bu da sizin iradenize engel teşkil ediyor." değerlendirmesini yaptı.

"YENİ PROJELER ÜRETECEK, HİZMET DEVAM EDECEK"

Yeni sistemle, aynı günde hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimi yapılacağını bildiren Yıldırım, böylece aynı gün cumhurbaşkanının kim olacağının da öğrenileceğini dile getirdi.Halkın seçtiği cumhurbaşkanının hükümeti kuracağını ve hizmet etmeyi sürdüreceğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"5 yıl boyunca çalışacak, yeni projeler üretecek, yeni eserler, hizmetler yapacak. Daha sonra beğenirsek bir sefer daha seçeceğiz. Beğenmezsek değiştireceğiz. Mühür sizde, karar sizde, patron sizsiniz. Ama mevcut sistemde bir parti tek başına iktidar olamazsa o zaman vay haline milletin, hükümet kurulamaz, günlerce hükümet, bakan pazarlıkları, zaman geçer, ülke ve millet kaybeder. Artık yeni sistem bütün bunları geride bırakıyor ve yönetimde istikrar ve devamlı tek başına iktidar çıkarıyor. İşte sistem bu. Öyle başbakanla cumhurbaşkanının arası bozuldu diye ekonomi artık çökmeyecek. Çünkü yeni sistemin adı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Yeni sistemde cumhurbaşkanlığı ile başbakanlık birleştiriliyor, başbakanlık kaldırılıyor."CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Ben hayır diyorum, çünkü BinaliBey'in koltuğunu kaybetmesini istemiyorum." ifadesini kullandığını belirten Yıldırım, "Ey Kılıçdaroğlu, Binalikoltuk meraklısı değil. Memleketim, milletim için bir Ali değil, bin Ali feda olsun. Ama sen kendine bak. 7 seçim kaybetmişsin, hala koltuğa yapışmış duruyorsun. Bir de kalkmış Cumhurbaşkanına 'tek adam' diyorsun. Milletin seçtiği, 'tek adam' olmaz." diye konuştu."Tek adam" söylemi nedeniyle Kılıçdaroğlu'na yönelik eleştirilerini sürdüren Başbakan Yıldırım, "Senin hatırın için iki cumhurbaşkanı, iki belediye başkanı, iki muhtar mı seçeceğiz? Olur mu böyle şey? Bu hakikaten okumuyor. Ne geliyor ne gidiyor haberi yok. Okuma yazması var ama okumuyor." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun "Bu değişiklik olursa başkent Ankara'dan İstanbul'a taşınacak" dediğini de söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:"Allah akıl fikir versin. Bu yaştan sonra, nasıl olacaksa. Böyle bir şey olur mu? Anayasanın ilk 4 maddesi değişmiyor, değişmesi teklif edilemiyor. Orada Türkiye'nin başkentinin Ankara olduğu yazıyor. Kanunla değişmez. Meclis değiştiremez. Anayasa değişikliği lazım. Onu da millet yapıyor. Ama bu zat daha geçen yıl diyordu ki 'Anayasanın değişmez maddeleri de değişir.' Şimdi onu unuttu, bize diyor ki 'Anayasanın ilk 4 maddesini değiştireceksiniz.' Yalanın bu kadarına da pes doğrusu. Kılıçdaroğlu, şanzımanı da dağıttı. Nereye gideceği, nereye toslayacağı belli değil. Bakalım daha ne yalanlar çıkacak."