Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Öğretmen B.K., şimdi bir Karadeniz kentinde vali yardımcısı olan kocası Ş.K.’dan şiddet gördüğü gerekçesiyle 2015’te boşanma davası açıp, çocuğuyla birlikte devlete sığındı. Kadın sığınma evine yerleştirilen tarih öğretmeni B.K. ve oğlu, eşinin baskısından kaçmak için 3 kent değiştirmek zorunda kaldı. Devlet korumasına alınan, isimleri bile değiştirilen anne, 8 yaşındaki oğluyla birlikte yeni bir yaşam kurdu.

B.K.’nın açtığı boşanma davası Yargıtay’da devam ederken, olayın ortaya çıkmasının ardından Gazete Habertürk'ten Öznur Karslı'ya konuşan Ş.K., eşinin şizofreniye dönüşme ihtimali olan psikolojik bir rahatsızlık geçirdiğini iddia etti.

‘ÇOK YIPRANDIM’

Geçirdiği zor günlerin ardından yeni hayatına adapte olmaya çalışan B.K. da Ş.K.’nın iddiasına yanıt verdi. “Şizofreni hastası olduğum iddiası tamamen yalan” diyen B.K., şunları söyledi: “Hasta olmayan bir insan böyle bir iddiayı nasıl kabul eder? 2 yıl boyunca bu süreç beni çok yıprattı. Yaşadıklarımı çocuğum ve kendi adıma unutmaya çalıştığım anda olay yeniden canlandı. O sıkıntıları düşünün, karşılığında da iftira atılıyor. Maalesef aşk evliliğiydi. Yüzüm gülüyordu ama içim öyle değildi. Benim bir çocuğum var, şu anda her şeyin farkında olduğu bir dönemde, 8 yaşında. Ben eğitimciyim. Bu konuda bir örnek olmaktan öteyim.

‘MAĞDUR SİZ OLSANIZ DA...’

Mağdur olan sizsiniz ama Türkiye’deki toplum baskısını biliyorsunuz. Farklı yorumlar yapılıyor ve bu çok yıpratıyor. 2 yıl geçti, ben her şeyi unuttum, sildim. ‘Yeniden hayatıma başladım’ derken yine bir yerlere çekiliyor. Olay yargıda, hiçbir talebim yok. Yaşatılanların kimsenin yanına kâr kalacağını düşünmüyorum. Karşı tarafın iddiaları satırı satırına yalan. Ne şiddetten önce, ne de sonra psikolojik tedavi gördüm. Her şeyi kendim aştım. Bu iddiayı daha önce de öne sürdü, ancak doğru olmadığı mahkemede belgelerle ispatlandı...”

‘KANUNİ VE VİCDANİ BORCUMUZDU’

Ş.K.’nın, eşi B.K.’yı yönlendirmekle itham ettiği Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli ile kaymakam eşi Esengül Korkmaz Çiçekli de iddiaları yalanladı. Mehmet Fatih Çiçekli yaşananları şöyle anlattı: “Ş.K. hem meslektaşımız, hem de şahsen tanıdığımız bir kişiydi. Meslektaşımız olması çok acı. Eşi B.K., ilimize sığındığı için kendisine kanuni ve vicdani görevimizi yerine getirdik. Şiddete maruz kaldığı, çocuğunun ise bu şiddete tanıklık ettiği konusunda uzman raporları vardı. B.K.’nın şiddete uğradığını iş arkadaşları ve çevresi de doğruladı. B.K.’nın korunması kanunen de bir borçtu. Eşim ve ben bunun için yardımcı olduk.”