Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Avrupa'nın da Atatürk'ü kullanmaya başladığını söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün Bild Gazetesi'ni gördünüz artık onlar da o kadar düştüler ki Atatürk'ü kullanmaya başladılar. Atatürk'ün gösterdiği hedeflere en çok AK Parti döneminde ulaşmaya çalışılmıştır. Buna İsmet İnönü dönemi de dahil. Şimdi Bild Gazetesi de dahil, Atatürk üzerinden gidiyor. Atatürk olsa 'hayır' derdi diyor Bild Gazetesi. Biz Almanya'da o kadar vatandaşımız olmasına rağmen Merkel'e oy verin, şuna vermeyin diyor muyuz? Niye karışalım" dedi.

Antalya'da dün AK parti 'evet' standında yaşanan olaya da değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, laikliğin tanımını yaptıktan sonra Üniversite yıllarında yasaklara karşı nasıl tepki gösterdiğini anlattı.

Çavuşoğlu, "Ben siyasal da okuyordum, yabancılarda sakal bırakınca serbest, bize gelince yasak. Ben de yasağa karşı çıktım ve okula sakallı gidiyordum. Hocam geldi Mevlüt sen niye sakal bırakıyorsun yasak değil mi dedi? Bende hocam ben yasaklara karşıyım dedim. Hocam da bana aferin dedi" diye konuştu.

AK Parti Antalya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kemer'de muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Programa AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer'de katıldı.

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa'nın da Atatürk'ü kullanmaya başladığını söyleyerek, "O kadar düştüler ki Atatürk'ü kullanmaya başladılar. Atatürk'ün gösterdiği hedeflere en çok AK Parti döneminde ulaşmaya çalışılmıştır. Buna İsmet İnönü dönemi de dahil. Şimdi Bild Gazetesi de dahil, Atatürk üzerinden gidiyor. Atatürk olsa 'hayır' derdi diyor Bild Gazetesi. Biz Almanya'da o kadar vatandaşımız olmasına rağmen Merkel'e oy verin, şuna vermeyin diyor muyuz? Niye karışalım" şeklinde konuştu.

"AVRUPA DA ATATÜRK'Ü KULLANMAYA BAŞLADI"

Avrupa'nın da Atatürk'ü kullanmaya başladığını söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün Bild Gazetesi'ni gördünüz artık onlar da o kadar düştüler ki Atatürk'ü kullanmaya başladılar. Atatürk'ün gösterdiği hedeflere en çok AK Parti döneminde ulaşmaya çalışılmıştır. Buna İsmet İnönü dönemi de dahil. Şimdi Bild Gazetesi de dahil, Atatürk üzerinden gidiyor. Atatürk olsa 'hayır' derdi diyor Bild Gazetesi. Biz Almanya'da o kadar vatandaşımız olmasına rağmen Merkel'e oy verin, şuna vermeyin diyor muyuz? Niye karışalım. Hollanda için de bu kadar çirkinlik yapmalarına rağmen karışmadık. Şimdi de Atatürk üzerinden gidiyorlar. Bir de cumhuriyet üzerinden geçinenler var. Onlarda cumhuriyet gidiyor yaygarası yapıyorlar. Cumhuriyet 80 milyonun elinde ve omuzlarında. Anayasa'da da belli, adı Türkiye Cumhuriyeti, bayrağı ay yıldızlı diyor. İlk 4 maddesi Anayasa'da duruyor. Cumhuriyet nereye gidiyor. Cumhuriyet gidiyor da 100. yılına gidiyor. Biz onlara soruyoruz, cumhuriyete ne verdin diyoruz. Onlarda bizim elimize yetki imkanı geçmedi diyor. Demokrasi varsa vatandaş kime oy vereceğine karar verir" ifadelerinde bulundu.

BILD GAZETESİNDEN ATATÜRK'LÜ HAYIR MANŞETİ

Alman Bild gazetesi, yurt dışında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için oy verme işleminin başladığı gün, vatandaşların tercihini etkilemek amacıyla taraflı bir haber yayınladı.

Gazete, “Atatürk olsaydı hayır derdi” başlığını kullanarak hem Atatürk’ü halk oylamasında malzeme olarak kullandı, hem de halk oylamasında hayır kullanılması yönünde taraflı bir haber yaptı.

Halk oylaması konusunda bazı bilgiler verilen haberde, ”BILD Alman ve Türk okurları için; referandum konusunun ne olduğunu, seçim sürecinin nasıl işlediğini ve yaşasaydı eğer Mustafa Kemal Atatürk’ün neden Erdoğan’ın planlarına karşı oy kullanacağını açıklıyor.” ifadesi kullanıldı.

Haber için halk oylamasında "Hayır" oyu verilmesini savunan bazı Türk kökenliler ile de görüşen Bild, Essen Üniversitesi’nden Burak Çopur'un, “Atatürk yaşasaydı hayır derdi, çünkü o otoriterdi, fakat totaliter değildi.“ görüşünü aktardı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konusunda tek taraflı bilgilerin yer aldığı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halk oylamasıyla iktidar gücünün tamamını kendi üzerinde toplayacağı iddia edildi.

Haberde ayrıca Alman Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu'nun görüşlerine de yer verildi.

Daha önce İsviçre'nin Blick gazetesi de Türkçe manşetle, Türk kökenli vatandaşlardan "Hayır" oyu verilmesi çağrısı yapmıştı.

İsviçre'nin Blick gazetesi, ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına manşetten, 16 Nisan'da gerçekleştirilecek anayasa değişikliği referandumunda hem Türkçe hem de Almanca "Hayır oyu verin" çağrısında bulundu.

Almanca dilinde ulusal yayın yapan, aşırı sağcı ve provakatif haberleriyle tanınan gazete, manşetten verdiği haberinde, "Erdoğan'ın diktatörlüğüne hayır oyu kullanın." ifadesini kullandı.

Haberin detayında, "16 Nisan'da, Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi ülkenizde yetkilerini diktatörlük seviyesine çıkarabilecek referandum için sandık başına gideceksiniz. Blick gazetesi olarak İsviçre′de yaşayan bütün Türkleri 16 Nisan′da hayır oyu kullanmaya davet ediyoruz." ifadesine yer veren gazete, İsviçre'de yoğun seçim yarışının yaşandığını ve yurt dışında yaşayan 3 milyon Türk vatandaşıyla İsviçre'deki Türklerin de referandumda karar vereceğini yazdı.

Gazete, PKK ve Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) her türlü toplantı ve gösteri izninin verildiği İsviçre'de Türk siyasetçilerin vatandaşlarıyla bir araya gelmesine engeller çıkarılmasını görmezden gelerek, "İsviçre dünyadaki en özgür ülkedir. Burada herkes, sonradan dezavantajlı bir durumla karşılaşmadan, kimse işini kaybetmeden ya da kesinlikle gözaltına alınıp işkence yapılmadan kendi düşüncesini söyleyebilir, hükümeti eleştirebilir, politika ile ilgilenebilir ve istediği gibi yaşayabilir." iddiasında bulundu.

İsviçre'nin en büyük medya grubu Ringier'e bağlı Blick, yaklaşık 250 bin trajı ve 1,5 milyon online ziyaretçisiyle İsviçre'nin ulusal yayın yapan tek gazetesi olarak biliniyor.

Avrupa'da Hollanda, Almanya, Avusturya ve İsviçre, yönetim düzeyinde uygulamalarıyla medyanın bir kısmı ise yayınlarıyla Türkiye'deki anayasa referandumunda taraf olduğunu gizlemiyor. Hollanda, referandumda "Evet" verilmesi için çalışma yapmaya gelen Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermemiş ve skandal bir tavırla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Türk Başkonsolosluğuna dahi gitmesine izin vermeyip Kaya'yı sınır dışı etmişti. Buna karşı Hollanda, eski AK Parti Milletvekili Abdüllatif Şener, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve yurt dışına çıktığı tespit edilerek hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün ülkede "hayır" kampanyası yürütmesine izin vermişti. Türkiye'den bakanların Avrupa'da "Evet" kampanyası için gelmesine ağır eleştiriler yönelten Hollanda medyası "Hayır" kampanyasına geniş yer ayırmıştı. Benzer tavırlara Avusturya ve Almanya'da da rastlanıyor.