Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz vatandaşımın derdiyle dertlenemez, o problemi çözemezsek bu hayat bize haram olsun" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Güzel Bir Türkiye İçin Tabii ki Evet" programında konuştu. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"SESSİZ DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK"

"Pek çok kişi 16 Nisandan sonra ne olacak sorusunu soruyor. Bu soruya en güzel cevabı sizler vermişsiniz. Söyleyim daha güzel bir Türkiye olacak. 14 yıl bu ülkede bizler bir sessiz devrim gerçekleştirdik. Bunu bize bugün saldıran konuşuyor. Neydi o göreve geldik, başbakan oldum, 100 günlük bir program. 100 günde Türkiye tırmanmaya başladı. Hamdolsun kişibaşı milli geliri 3 bin 500 dolar olan Türkiye 11 bin dolara çıkmış vaziyette. Adama sormazlar mı 10 yıllar boyu bu ülkede bizi 3 bin 500 dolarlarda niye süründürdünüz diye sormazlar mı?

EĞİTİME YATIRIM

Eğitimde geldiğimizde 75 üniversite vardı, şimdi 181 üniversitemiz var. Üniversitemiz olmayan ilimiz yok. 270 bin derslik yaptık. Şimdi şehir hastanelerimiz var. 30 büyükşehirimizde bu şehir hastanelerimiz olacak. Biz vatandaşımın derdiyle dertlenemez, o problemi çözemezsek bu hayat bize haram olsun.

HAYIR ÇADIRINA ZİYARET

Dün bir hayır çadırına girdim, 'Niye hayır diyorsunuz' dedim. 'Çağdaş bir Türkiye için' dediler. 'Neyiniz eksik dedim' cevap yok. Cevap yok. Sloganik konuşmuyorum, niye neyi yapıyoruz bunu bilelim. Şu anda Türkiye'de, Yavuz Sultan Selim Köprüsü var. 4 geliş, 4 gidiş, bir de tren ilave ediyoruz. Bir tanesi hemen atladı 'Niye Yavuz Sultan Selim Köprüsü' dediniz. Yazıklar olsun, iyi tanıyamamışsınız. Böyle bir sultanın ismini oraya vermekten daha doğal bir şey olabilir mi? Neyi neden, nasıl; bu soruyu kendimize sormazsak cevabı bu şekilde alıyoruz.

Eskiden diyorlardı ya 'Çılgın Türkler' diye, Türkler çıldırdı diyorlar şimdi. 16 Nisan sonrası daha güzel bir Türkiye olacak. Demokraside, hak ve özgürlüklerde daha güzel bir Türkiye olacak.

Şu anda doğalgazın ulaşmadığı il kalmadı. 81 ilin tamamına doğalgaz ulaşmış durumda. Biz geldiğimizde 6 vilayette vardı. Bunlar çağdaş olmak, modern olmak nedir bilmiyorlar. Lafla değil, icraatla oluyor. 

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Anayasa değişikliğiyle gelen yeni sistem, Türkiye'nin hedeflere yürüyüşünü hızlandıracaktır. Son 14 yılda attığımız adımlarda bize çelme atanlar, burnumuzdan getirenler 14 yılı örnek gösteriyor. Biz neyi başardıysak, bunlara rağmen başardık. 14 yıldaki istikrar ve güven ortamını sürdürmek istiyoruz. Mevcut sistemle zaten aynı idealleri paylaşan kadrolar olarak uyumlu çalışıyoruz. Daha ileri gitmek için neden adım atmıyoruz? 

Biz şu anda ekonomide nasıl büyüdüysek, bundan sonra bunu katlayarak büyüyeceğiz. 2023 bunun iki katı olacak. Türkiye altyapısıyla, üstyapısıyla büyümeyi hızlandırarak devam ettirecektir. Dışarıdan gelenler de buna hayran oluyor."

BAKANLAR KURULU KARARINI İMZALADI

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki 'Güzel Bir Türkiye İçin Tabii ki Evet Programı'nda güzellik uzmanlarıyla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından güzellik uzmanlarının tıbbi cihaz kapsamına girmeyen cihazları kullanarak tıbbi amaçlı olmayan işlemleri yapabilmesi ve uzmanların sahip olması gereken belgeleri düzenleyen Bakanlar Kurulu kararını imzaladı.