Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındıktan sonra tutuklanan Tunceli Belediye eski Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul'a örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Habertürk haber merkezinden Kadir Merkit'in haberine göre, Tunceli Belediye eski Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul hakkında "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Bul, duruşmaya tutuklu bulunduğu Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nden SEGBİS üzerinden katıldı. Duruşmada söz alan Bul, gizli tanık ifadelerinin asılsız olduğunu belirterek, "Gizli tanık beyanları tamamen asılsızdır. İftira atılmıştır. Bütün bu suçlamalar benim belediye başkanlığı yaptığım dönem içerisinde gerçekleşti. Konuşmalarımda barışı, birlikte yaşamayı dile getirmişim. Parti faaliyetleri kapsamındaki demokratik haklarımı, düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde ifade ettim. Konuşmamda, demokratik özerklik talebini Zonguldak ve Adana için de istemiştim. Irksal veya bölgesel bir talebim yoktur. Gizli tanık ifadesinde beni bir kez gördüğünü söyledi. Sizler sorunca 5-6 dedi. Gizli tanık beyanı çelişkilidir. Mahkemenin bağımsız ve tarafsız olarak hüküm vermesini istiyoruz. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Davanın esası hakkında avukatlarının savunma yapmasının ardından son sözü sorulan Mehmet Ali Bul, "Ben doğa eylemlerine, cenaze törenlerine katıldım. Bunlar bir belediye başkanının katılması gereken şeylerdir. Yasadığı eylemde bulunmadım. 83 belediyeye kayyum atanmasının siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Beraatımı talep ederim" diye konuştu.

Mahkeme heyeti verdiği aranın ardından, Mehmet Ali Bul'u, "örgüt üyesi" olduğu iddiasıyla 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme ayrıca "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla Bul'a verdiği 10 aylık hapis cezasını erteleyerek, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Karara tepki gösteren Bul'un avukatları kararı temyiz edecek.