Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı açıklamada 10 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu. Peki öğretmen ataması ne zaman? Öğretmen ataması yapılacak mı? Öğretmen atama tarihi!

10 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sinop'ta yaptığı açıklamalarda 20 Ağustos'tan sonra 10 bin öğretmen alımı yapılacağına dair öğretmen ataması bekleyen adaylara müjdeyi verdi. 

Aynı zamanda Bakan Yılmaz, "Gelişmiş ülkelerden daha fazla kaynağı eğitime ayırıyoruz. Neden? 21. yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapabilmek ancak eğitimden geçer." dedi.

Bakan Yılmaz, Valiliği ziyaret ederek Vali Hasan İpek'ten kentteki yatırımlara ilişkin brifing aldı. Daha sonra partisinin İl Başkanlığını ziyaret eden Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, hükümetleri döneminde eğitim alanında çok büyük yatırımlar yapıldığını söyledi.

Eğitime verilen önemin aslında her şeye önem vermek anlamına geldiğine dikkati çeken Yılmaz, 2002'den bu yana eğitime 11 milyar lira kaynak aktarıldığını vurguladı.

Türkiye'de eğitime en fazla ödeneğin AK Parti iktidarları döneminde ayrıldığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türkiye olarak milli gelirimizin yüzde 5,8'ini eğitime ayırıyoruz. Gelişmiş ülkelerden daha fazla kaynağı eğitime ayırıyoruz. Neden? 21. yüzyılı Türkiye'nin yüzyılı yapabilmek ancak eğitimden geçer. Dolayısıyla Türkiye'de 80 yılda yapılan dersliği yaptık, 270 binin üzerinde derslik yaptık. Türkiye'de bu ana kadar atanmış öğretmenlerin sayısından çok daha fazla öğretmenimizi atadık. Şu anda görev yapan her üç öğretmenden yaklaşık ikisi bizim dönemimizde atandı. Geçen yıl 30 bin şubatta, 20 bin ekimde, toplam 50 bin öğretmen ataması yaptık. 50 bin sayısı bazı ülkelerin toplam kamu personeli sayısına eşittir. 20 bin öğretmen için alım yapacağımızı da duyurduk, ilana çıktık. Önceki gün de öğretmen adaylarının hangi mülakat merkezlerinde sınava gireceğini açıkladık. 20 Ağustos'tan sonra 10 bin öğretmen alımı daha gerçekleştireceğiz. İki yılda 80 bin öğretmeni eğitim camiamıza katacağız."

"ÖĞRETTİĞİMİZ BİLGİLERİN ÇOCUKLARIMIZIN HAYATLARINA FAYDASI OLSUN İSTİYORUZ"

Bakan Yılmaz, gelecek eğitim öğretim yılında eğitim alanında ikili sistemi kaldıracaklarına işaret ederek Sinop'ta ikili eğitimin şimdiden kaldırılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yılmaz, şunları söyledi:

"Ücretsiz süt dağıtıyoruz, ücretsiz tablet bilgisayar veriyoruz. Engellilerimizin evlerine ücretsiz öğretmengönderiyoruz. Eskiden bunlar olur muydu? İnsana değer verirseniz bu olur. Önümüzdeki yıl müfredatımızı yeniliyoruz. Önümüzdeki yıl yeni müfredatla inşallah eğitime başlayacağız. Daha iyi bir eğitimle çocuklarımızı bilgi hamalı yapmak istemiyoruz. Öğrettiğimiz bilgilerin çocuklarımızın hayatlarına faydası, katkısı olsun istiyoruz. İyi bir yoldayız bize güvenin. Zaten güvendiniz de destek de verdiniz."

Bakan Yılmaz, 16 Nisan'da Sinop'un güçlü şekilde "Evet" diyeceğine inandığını kaydetti.