Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Vatan Partisi İstanbul İl Teşkilatı, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) "hava kuvvetleri imamı" olduğu ileri sürülen Adil Öksüz'ün ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan 21 Temmuz 2016'da aranmasını protesto etti.

İstinye'de bulunan ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen partililer, burada çeşitli sloganlar attı.

Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Erkan Önsel, yaptığı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminden altı gün sonra ABD Başkonsolosluğu’na kayıtlı telefondan Adil Öksüz'ün arandığını, bu iletişim bilgisinin de Ankara Cumhuriyet Başsavcısı tarafından saptanarak açıklandığını söyledi.

ABD Başkonsolosluğu'nun konunun kamuoyunda yankı bulmasının ardından bir açıklama yaptığını hatırlatan Önsel, ''21 Temmuz 2016 tarihinde Adil Öksüz’ü aradığını kabul etmiştir. C. Yaptıkları açıklama kimse tarafından ciddiye alınmamıştır.'' diye konuştu.

"DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALIDIR"

Önsel, Adil Öksüz'ün FETÖ darbe girişiminin merkezinde olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"İtirafçı generallerin verdikleri ifadelere göre, Adil Öksüz darbeyi planlayan merkezin başındadır. Yapılan planı Pensilvanya’da Fetullah Gülen'e götürmüştür ve onun onayını aldıktan sonra plan uygulamaya konmuştur. Adil Öksüz darbe gecesi, darbenin karargahı olan Akıncı Üssü'nde ele geçirilmiştir. İşte ABD Başkonsolosluğu’ndan aranan Adil Öksüz’ün darbe sicilinin özeti budur. Bu gerçekler karşısında ABD Başkonsolosluğu yetkililerinin FETÖ darbesi ile ilişkisi kanıtlanmış durumdadır. ABD Başkonsolosu olmak, hiç kimseyi suçlu olmaktan kurtarmaz. Başkonsolos hakkında derhal soruşturma açılmalıdır.''

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.