Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suriye’de EL Bab’ın tamamen kontrol altına alınmasıyla Fırat Kalkanı Harekâtı’nın bittiğini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, ihtiyaç doğarsa yapılabilecek başka harekâtların başka isimlerle anılacağını söyledi. MGK toplantısında da Fırat Kalkanı’nın başarıyla sonuçlandığı teyit edildi.

Peki bundan sonra ne olacak? Türkiye, El Bab’dan çekilecek mi? Burası kime bırakılacak? Sonraki hedef neresi? PKK/YPG ve taktik müttefikleri konusunda hangi adımlar atılacak? Hem MGK’da hem de güvenlik birimlerince yapılan tespit ve değerlendirmelere göre; Türkiye’nin Suriye, Irak, terörle mücadele, PKK/YPG konusunda atacağı adımlar ve izleyeceği strateji şöyle:

TERÖRE STATÜ KAZANDIRILMAYACAK: Sınır ötesinde PKK/YPG terör örgütü merkezli defacto bir statü tesis edilmesine izin verilmeyecek. Türkiye karşıtı bir terör kuşağının bölge ve dünya için bir istikrarsızlık kaynağı olacağına vurgu yapılacak.

YENİ OPERASYONLAR: Türkiye, terörle mücadele ve Türkiye’ye yönelebilecek tehditleri bertaraf etmede asla geri adım atmayacak. Fırat Kalkanı sonrası gerek görüldüğünde Irak’a, Sincar’a yönelik operasyon ve müdahale gündemdeki yerini koruyor.

BÖLGE HALKININ DURUMU: Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki yerleşik Kürt halkın, PKK/YPG terör örgütünün etkisi altına girmesi önlenecek. Bunlara yönelik politikalar inşa edilecek. Yerel halkın, Türkiye karşıtlığında konsolide edilmesi engellenecek.

SINIRDAN BASKI ÖNLENECEK: Irak ve Suriye’deki terör örgütlerinin yasal statüye kavuşma gayretlerinin akabinde Türkiye’deki Kürt kökenli nüfusa yönelik baskı uygulaması ve Türkiye’yi tehdit etmesinin önüne geçilecek. İçeride devlet otoritesini kalıcı hale getirecek; vatandaşdevlet bağını, aidiyet duygusunu güçlendirecek adımlar atılacak.

İÇERİDE ARINDIRMA: Terör örgütüne karşı Türkiye içindeki operasyonlar hız kesmeden devam edecek ve bu arada sınırları sıkılaştırmaya yönelik uygulamalar aralıksız sürecek. İçeride atılacak adımlara karşı terör örgütü ile yurttaş arasına kalıcı olarak set çekilmesi amaçlanıyor.

ENTEGRE STRATEJİ: Türkiye, siyasi, diplomasi kanallarını da işleterek, bölgedeki yeni güç unsurları ve yerel aktörlerle etkileşimini artırarak entegre bir stratejiyi devreye sokacak. Sahadaki gelişmelere göre yeni ataklar başlatılacak. Yeni etkileşim sahaları kurulacak. PKK’ya dışarıda da çeşitli kanallarla baskı uygulanacak.

KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ: Barzani’nin Türkiye ile yakın ilişkileri sebebiyle baskı görmesi, Türkiye karşıtlığına yönelmesi gibi kışkırtmaların önüne geçilecek. İran’ın ve Bağdat’ın etkileme hamlelerine müdahale edilecek. PKK’nın Sincar, Mahmur, Kerkük, Rabiya’da üslenme ve gücünü tahkim etme çabalarını bertaraf etmeye yönelik adımlar atılabilir.

AFRİN-MÜNBİÇ-MUSUL-RAKKA: Türkiye devam eden Musul operasyonu, Rakka operasyonu, Münbiç ve Afrin’deki gelişmeleri yakından takip ederek, olumsuz gelişmelere anında müdahale edebilecek bir mekanizmanın yollarını arayacak.

16 NİSAN’DAN SONRA: Türkiye jeopolitik riskleri ve fırsatları gözeterek yeni istikametler belirleyecek. Dış politikada mevcut durum gözden geçirilerek, radikal bazı adımların atılması da söz konusu. Kurumsal kapasitelerin artırılması ve etkin idari mekanizmaların tesis edilmesine yönelik bazı çalışmalar da halihazırda sürüyor. Bölgede mevcut ittifakların bozulabileceği, yeni ittifakların kurulabileceği bir döneme giriliyor.

BÜLENT AYDEMİR/GAZETE HABERTÜRK