Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Barzani'nin bağımsızlık referandumu açıklamasına ilişkin olarak "Biz bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulunan Kalın, tamamlandığı duyurulan Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulundu. Kalın'ın açıklamaları:

"GÜVENLİK TEDBİRLERİMİZ DEVAM EDİYOR"

"Fırat Kalkanı Harekatı'nın ardından, Türkiye buradaki güvenlik risklerine ilgisiz kalacak ya da burada angaje olmayacak gibi bir mana çıkartılmamalı. Tam tersine şu anda fiilen de bu bölgedeki güvenlik tedbirlerimiz en üst düzeyde devam etmektedir.

Başından beri hedefimiz Suriye'nin toprak bütünlüğü içinde terör sorununu çözmekti. Bundan sonra alınacak tedbirler ve benzeri adım tabii planlanır. Bununla ilgili açıklamayı TSK yapar. Zaten mücadele sahada devam ediyor. Burada bizim nihai hedefimiz bu terör belasından hem bizim sınır bölgelerimizde yaşayanların hem Suriyelilerin kurtarılmasıdır."

BARZANİ'NİN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU AÇIKLAMASI

"Biz bunun yanlış bir adım olacağını düşünüyoruz. Hele ki, Irak'ın içinden geçtiği şu kırılgan süreçte, hem DEAŞ ile mücadele hem bizim PKK ile yürüttüğümüz mücadele bağlamında, bu kadar güvenlik risklerinin had safhada olduğu bir dönemde böyle bir konunun gündeme getirilmesini biz doğru bulmuyoruz."

KERKÜK'TE RESMİ BİNALARA İKBY BAYRAĞI ASILMASI

"Biz bunun da yanlış olduğunu ifade ediyoruz. Bunu ilgili makamlara da ilettik. Bu sadece Kerkük civarında değil, bütün Irak sathında, başka bölgelerde etnik temelli veya başka gerekçelerle yeni gerginlik alanlarının doğmasına neden olur. Beklentimiz oradaki yetkililerin bu uygulamadan bir an önce vazgeçmeleridir"

İSRAİL'İN EZAN YASAĞI TASARISI

"Bu aynı zamanda İsrail topraklarında yaşayan Filistinliler, Müslümanlar, diğer Araplar için de kabul edilemez bir durumdur. Umarız İsrail bu hatasından en kısa sürede vazgeçer. Bu yasağın gece sessizliği ya da huzuruyla alakası yok. Ezan-ı Muhammedi dünyanın hiçbir yerinde hiç kimseyi rahatsız etmez. Bu yasa tasarısını getirenler de bundan rahatsız olmasınlar. Çünkü Ezan-ı Muhammedi barışa, selama, huzura davettir. Umarız bu hatalarından en kısa sürede dönerler."

"ABD'NİN AÇIKLAMASINI TATMİNKAR BULMADIK"

Adil Öksüz'ün ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğunca telefonla aranması konusu ile ilgili olarak Kalın, "Bu kişinin aranan bir isim olduğu bilindiği halde, ismi geçtiği halde, çünkü yaklaşık bir hafta sonra, altı gün sonra aranıyor bu kişi, bütün bunlar olup biterken, böyle bir telefonla aramanın olmasını nasıl izah ediyorlar? Yani yapılan açıklamayı biz çok tatminkar bulmadık. Bunun herhalde detaylarını biraz daha ortaya koymaları gerekir diye düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.