Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Darbe girişiminden önce açılan, aralarında terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in de yer aldığı 73 kişinin yargılandığı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması çatı davası, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamına karar verilerek ertelendi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Hidayet Karaca, Dilaver Azim, Kazım Avcı, Alaeddin Kaya, Ali Çelik, Abdülkadir Aksoy, İlhan İşbilen, bazı müştekiler ve tarafların avukatları katıldı.

Sanıklar ile avukatlarının taleplerini ve tahliyeye yönelik beyanlarını alan mahkeme heyeti, müzakerenin ardından ara kararları açıkladı.

Heyet, sanıkların tutukluluklarının devamını kararlaştırdı.

Sanıklardan İlhan İşbilen'in Bank Asyada kurucu, ortak ya da murakıp olarak görev yapıp yapmadığının belirlenmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile bankaya müzekkere yazılmasına karar veren heyet, eski bakanlar Ertuğrul Günay ve Sema Ramazanoğlu'nun tanık olarak dinlenmesi taleplerini reddetti.

Bazı gizli tanıkların dinlenmesi konusunda Tanık Koruma Şube Müdürlüğüne talimat yazılmasına karar veren heyet, davayı 22-26 Mayıs'ta beş gün üst üste görülmek üzere erteledi.