Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) gerçekleştirilen ve başvuruları 20 Mart 2017 tarihinde başlayan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 10 Haziran 2017 tarihinde saat 14.00'da yapılacak. Peki 20 Mart'ta başlayan başvurular ne zaman bitiyor? 2017 PYBS sınavı hakkında merak edilenleri haberimizden inceleyebilir, sınav hakkında aklınıza takılan soruların yanıtını haberimizin detaylarında bulabilirsiniz...

PYBS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

20 Mart 2017 tarihinde başlayan 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıfların sınav başvurusu; 14 Nisan 2017 tarihinde sona erecek.

8’inci sınıf öğrencilerinin ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacağından ayrıca İOKBS’ye katılmayacak olup sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine ibraz edeceklerdir. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır.

Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://www.odsgm.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.

Sınav başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin e-Okul sisteminde kayıtlı ve bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluktan yararlanamazlar.

2017-PYBS E-KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

PYBS NE ZAMAN YAPILACAK?

5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıflara yönelik olarak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), 10 Haziran 2017 tarihinde Türkiye saatiyle saat 14.00’da, ÖDSGM tarafından yapılacaktır.

İOKBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a.Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b. Mevzuatta belirlenen kayıt-kabul şartlarını taşımak.

c. Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5'inci, 6'ncı, 7'nci ve 8'inci sınıfları ile hazırlık sınıfı, 9'uncu, 10'uncu ve 11'inci sınıflarda öğrenci olmak.

ç. Ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezas ıalmamış olmak.

d. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

e. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2016 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2017 Malî Yılı için tespit edilen 10.760,00 TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2016 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç geliri bu rakamı geçen öğrencilerin kontenjan durumlarına bakılmaksızın İOKBS başvuruları kabul edilmeyecektir.

SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11'inci sınıflar için 29 Mayıs 2017 tarihinden itibaren e-Okul sisteminden okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenip imzalandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

SINAV KONULARI NELER?

  5., 6. ve 7. Sınıf
Sıra No Ders Adı
1 Türkçe
2 Matematik
3 Fen Bilimleri
4 Sosyal Bilgiler

İOKBS’ye 8'inci sınıftan başvuru yapan öğrencilere, ‘’2016-2017 Öğretim Yılı Ortak Sınavlar e-Kılavuzu’’nun 8'inci maddesinde belirtilen derslerden ortak sınavlar uygulanır.

 

Hazırlık Sınıfı (8. sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.)

Sıra No Ders Adı
1 Türkçe
2 Matematik
3 Fen Bilimleri
4 Sosyal Bilimler (T.C.  İnkılap  Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

 

 

9., 10. ve 11. Sınıf

Sıra No Ders Adı
1 Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım-Türk Dili ve Edebiyatı
2 Matematik
3 Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji)
4 Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü veAhlak Bilgisi)