Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında saat 12:00'de başlayan görüşme sona erdi. Görüşme öncesinde gündem maddelerinin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin aldığı karar, terörle mücadele ve referandum sonrası süreç olacağı belirtiliyordu.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için 16 Nisan'da yapılan halk oylamasından çıkan sonuç sonrası gündeme gelmesi beklenen konular arasında 'idam konusu' yer alıyordu. Bu konuda gerekli çalışmaların 16 Nisan'dan sonraya kalacağına dair açıklamalar kamuoyunda yerini almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, idam konusunu Başbakan Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşeceğini belirterek, "Zaten Sayın Bahçeli 'ben desteklerim' dedi, Sayın Yıldırım aynı şekilde" açıklamasında bulunmuştu. 

AKPM'NİN KARARI

Avrupa Konseyi Sözcüsü Holtgen, Türkiye'ye denetim kararının alınmasının ardından açıklama yaparak, "Türkiye Avrupa Konseyi'nde kalmaya devam edecek. Ancak idam cezası olmadan" dedi. Yıldırım ve Bahçeli'nin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin aldığı bu kararı bugün yapılan görüşmede masaya yatırması bekleniyordu.
Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün programlarında olmamasına rağmen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelmişti. İki ismin yaptığı görüşmede kabine revizyonu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurucusu olduğu partiye geri dönmesi noktasında değerlendirmede bulunabileceği konusu belirtilmişti. Ancak bu gelişmelerin yanı sıra dün gündemi sarsan AKPM kararına ilişkin de önemli değerlendirmelerin Erdoğan ve Yıldırım görüşmesinde yapıldığı tahmin ediliyor.