Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
DHA

Diyarbakır'da 8. Ana Jet Üssü'ne giren servis aracının altında patlayıcı düzeneğinde kullanılan borularda amonyum nitrat ve çivi bulundu. Araç nizamiyeden dışarı çıkarılarak düzenek fünyeyle imha edildi. Olayla ilgili gözaltıların olduğu bildirildi.

DHA'nın haberine göre; Terörle mücadele kapsamında yürütülen hava operasyonlarında önemli görev üstenen merkez Bağlar İlçesi'ndeki 8'inci Ana Jet üssü'nde, sabah saatlerinde hareketli anlar yaşandı. 8'nci Ana Jet Üs Komutanlığı'na girmek üzere olan bir servis aracı, nizamiyede durdurularak aranırken, aracın altındaki borulardan şüphelenen askerler detaylı arama yaptı. Sivil plakalı servis aracı daha sonra dışarı çıkarıldı ve polise haber verildi.

Olay yerine gelen özel harekat polisleri ve bomba uzmanları caddeyi trafiğe kapatarak güvenlik önlemi aldı. Bomba imha ekipleri daha sonra düzeneğe benzeyen bölümü fünye ile imha ederken, bomba düzeneğinde kullanılan 2 boru içinde amonyum nitrat ve çivilerin bulunduğu belirtildi.

Yetkililer, aracın altındaki düzeneğin tam olarak hazırlanmış düzenek olmadığını ve ancak düzenekte kullanılan malzemeler olduğunu belirtererek, olayla ilgili bazı kişilerin gözaltına alındığını belirtti. Araç daha sonra incelenmek üzere çekici ile Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

BAKANLIK'TAN AÇIKLAMA: ARACIN METEOROLOJİ İLE HİÇBİR ALAKASI YOK

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Diyarbakır'da askeri üsse girişi esnasında patlayıcı düzenek tespit edilen aracın Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile hiçbir alakası olmadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün bazı haber sitelerinde Diyarbakır'da Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'ne ait bir personel aracının askeri üsse girişi esnasında patlayıcı düzenek tespit edildiği şeklinde haberler yer aldığına dikkat çekilerek şöyle denildi:

"Söz konusu haberlerde Diyarbakır'da, terörle mücadele kapsamında yürütülen hava operasyonlarında önemli görev üstlenen Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 8'inci Ana Jet Üssü'ne, sabah saatlerinde giren Meteoroloji Bölge Müdürlüğüne ait personel servis aracının altında, patlayıcı düzeneğinde kullanılan boru ve içerisinde çivi ile amonyum nitrat tespit edildiği şeklinde ifadelere yer verilmiştir. Bu araç Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüze ait olmayan özel bir firmanın servis aracıdır. Aracın Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile hiçbir alakası yoktur."