Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Gaziantep'te özel bir hastanede ikinci bebeğini dünyaya getiren 25 yaşındaki Ebru Dudu, erkek bebekleri olmasına rağmen kendilerine kız bebek verilmek istendiğini öne sürdü.

Habertürk Haber Merkezi'nde Yusuf Kılıç'ın aktardığı bilgilere göre, Gaziantep'te bir erkek çocuk sahibi ev hanımı Ebru Dudu (25) ile fabrika işçisi Harun Dudu (27) çiftinin ikinci çocukları dünyaya geldikten sonra hayatlarının şokunu yaşadılar. Hamilelik sürecinde devlet hastanelerinde yapılan tetkiklerde erkek bebekleri olacağı belirtilen, tüm hazırlıklarını buna göre yapan çift, evlerini bile maviye boyadı. Dudu çifti, doğumun zor olabileceği uyarıları üzerine özel bir hastanede doğuma karar verdi.

RAPORA ERKEK YAZILDI

3 Haziran'da Ebru Dudu'nun rahatsızlanması üzerine özel bir hastaneye götürüldü. Yapılan kontrollerde bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğu ve hemen alınması gerektiği bilgisi verildi. Beklenenden bir ay önce 3 Haziran'da normal yolla gerçekleşen doğumda 2 kilo ve 46 santim olarak dünyaya gelen bebek, zayıf olduğu gerekçesiyle yeni doğan yoğun bakım servisinde tedaviye alındı, anne ise taburcu edildi. Hastanede oluşturulan rapora da anne Ebru Dudu'nun sağlıklı bir erkek bebek dünyaya getirdiği yazıldı. Raporla beraber nüfus müdürlüğüne giden baba Harun Dudu, oğluna Miraç adını vererek kimlik belgesini çıkardı.

4 GÜN SONRA ŞOK

Ebru Dudu, 4 gün sonra bebeğini görüp emzirmesi için hastaneye çağrıldı. Genç kadın emzirdiği bebeğinin bezini değiştirmek isterken kız olduğunu görünce şok yaşadı. "Bu bebek benim değil, benim oğlum var" diyen kadına doktorlar "Sizin bebeğiniz kız" dedi. İddiaya göre, hastane yetkilileri aileye kız bebeği alıp gitmelerini aksi halde çocuk yuvasına bırakacaklarını söyledi. Dudu ailesi, bebeği teslim almadı, İl Sağlık Müdürlüğü'ne ve Cumhuriyet Savcılığa başvurarak bebeklerinin bulunmasını istedi.

AİLE DNA TESTİ İSTEDİ

Çiftin DNA testi istediği bebek yaklaşık 10 gündür hastanede tutulurken, anne Ebru Dudu, geçen süreçte psikolojisinin bozulduğunu, bir an önce bebeğine kavuşmak istediğini söyledi. Dudu, yaşananlardan dolayı ailece perişan olduklarını ifade ederek, "Şok yaşıyoruz doğum sırasında bile bana erkek çocuğu simgeleyen mavi bileklik takmışlardı. Şimdi DNA testi yaptırmak için savcılığa başvurduk. Bebeğime kavuşmak istiyorum. Karışıklığın bir an önce açığa kavuşmasını istiyorum" dedi.

"SIKINTIMIZ ERKEK YA DA KIZ OLMASI DEĞİL"

Baba Harun Dudu ise "Çocuğumuz erkek olacak diye bütün hazırlığımızı buna göre yaptık. Mavi elbiseler ve beşik aldık. Doğum sonrası bize erkek çocuk diye rapor verdiler. Çocuğuma erkek kimliği çıkardım. Sonra bize bebeğimizin kız olduğunu söylediler. Büyük şok yaşadık. Mutluluğumuz kursağımızda kaldı. Bizim sıkıntımız erkek ya da kız çocuk olması değil. Bu çocuk gerçekten bizim mi onu öğrenmek istiyoruz. Yaşanan karışıklık nedeniyle sağlık müdürlüğü ve savcılığa şikayette bulunduk. DNA raporunu bekliyoruz. Hastanede böyle bir karışıklık nasıl olur anlam veremiyorum" diye konuştu.

BAŞHEKİM: PERSONEL HATASI

Hastane Başhekimi İdris Yıldırım ise, konunun raporu düzenleyen personelin hatası olduğunu, personelin raporu ailenin ifadeleri doğrultusunda düzenlediğini söyledi. Yıldırım, doğum raporunu dolduran personel hakkında soruşturma başlattıklarını ifade etti.