Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Katar'a gidiyor. Çavuşoğlu'nun Katar ziyareti sonrası Suudi Arabistan'a geçebileceği bildirildi.

Çavuşoğlu, bazı Arap ülkelerinin Katar'a yönelik yaptırımları sonucu ortaya çıkan krize ilişkin, "Esasen çözülmeyecek bir sorun değil, çözülmesi lazım. Ama ramazan ayında özellikle insanların temel ihtiyaçlarına yönelik bu kararlar açıklanınca uygulanmasa bile herkeste büyük bir rahatsızlık yarattı." dedi.

Bazı Arap ülkelerinin Katar'a yönelik yaptırımları sonucu ortaya çıkan kriz ve bu çerçevede Türkiye'nin izlediği tutuma ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, "2014'te yaşanan olaydan sonra her şey normalleşmişti ve herkese sürpriz oldu. Ama biz hemen ilk dakikalardan itibaren bu krizin çözümüne katkı sağlamak için diplomasi çalışmalarımız başlattık." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, hem İslam dünyasından hem de farklı ülkelerden birçok lideri, kralı, emiri, cumhurbaşkanı ve başbakanı aradığını söyleyen Çavuşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın da muhataplarıyla bu konuyu değerlendirdiğini ve Türkiye’nin görüşlerini, çözüm için neler düşünüldüğünü muhattaplarına ilettiğini aktardı.

"ÇÖZÜLMEYECEK BİR SORUN DEĞİL"

Çavuşoğlu, kendisinin de uluslararası örgütler temsilcileri, Birleşmiş Milletler Genel Antonio Guterres ve birçok ülkenin dışişleri bakanıyla görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Esasen çözülmeyecek bir sorun değil, çözülmesi lazım. Ama ramazan ayında özellikle insanların temel ihtiyaçlarına yönelik bu kararlar açıklanınca uygulanmasa bile herkeste büyük bir rahatsızlık yarattı. Biz sorunun çözümü için önerilerimizi de söylüyoruz. Fakat suçlamalarında ne olduğunu tam olarak delilleriyle görmek lazım. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah, dört ülkeyi ziyaret etti ve sonuçta iyi dileklerini temennilerini de iletti ama nasıl çözüleceği konusunda ilk turda herhangi bir yöntem ya da somut öneri göremedik biz."

Tarafların tamamının dinlenmesi gerektiğine dikkati çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, krizin çözümüne ilişkin birçok kişiyle görüştüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Yarın da Katar'a ve program hazırlanırsa Suudi Arabistan'a bir ziyarette bulunacağım. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı kardeşim Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan dışında ama diğer yetkililerle şimdi büyükelçi de aradı.Programı görüşüyorlar ama mümkünse Suudi Arabistan'a da gideceğiz. Ama yarın Katar'a bir ziyarette bulunup, yaptığımız görüşmeler, düşünceler... Tabii burada Suudi Arabistan'ın düşünce ve önerilerini de almakta fayda var. Biz nasıl katkı sağlayabiliriz, nasıl yardım ederiz, bunları değerlendireceğiz. Yerinde bu görüşmelerin faydalı olacağını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın talimatı ve davet üzerine yarın bu ziyareti gerçekleştiriyorum."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Bakanımız 14 Haziran 2017 tarihinde Katar'ı ziyaret edecektir. Sayın Bakanımız bu ziyareti sırasında Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani'yle görüşecek, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed El Sani tarafından da kabul edilecektir. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra bölgedeki son gelişmeler istişare edilecektir" denildi. 

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladığı ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar krizini çözmek için çeşitli ülkelerle diplomasi yürütüyor.