Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yalova Belediyesi'nin hayvan barınağında bazı köpeklerin zehirlenerek öldürüldüğünü iddia eden hayvanseverler tepki gösterdi. Hayvanseverler 'düzenleme günü' adı altında her hafta pazartesi ve salı günleri seçilen köpeklerin zehirlenip öldürüldüğünü söyledi. Hayvanseverlerin görüştüğü Belediye Başkanı Vefa Salman, Veteriner İşleri Müdürü'nü görevden aldıklarını belirterek, "Sorumlu personel hakkında da adli ve idari soruşturma başlattık" dedi.

Habertürk Haber Merkezi'nden Ulaş Tuzcuoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, Yalova Belediyesi'nin hayvan barınağında köpeklerin zehirlendiği iddialarına ilişkin sosyal medyada yayınlanan videolar büyük tepki çekti. Adli sürecin başlatılması için harekete geçen Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) yetkilileri, yaşanan olayların yeni olmadığını ve Orman ve Su İşleri Müdürlüğü ile de iletişime geçtiklerini bildirdi. Veteriner İşleri Müdürünün personele ön kafeslere göstermelik olarak 4-5 kısırlaştırılmış hayvan koymalarını, geri kalanlar arasından her hafta seçilen 10-20 köpeğin ise ilaçla öldürülmeleri talimatını verdiği öne sürüldü.

HAFTADA 2 GÜN 'DÜZENLEME GÜNÜ'

Belediye hizmet binası önünde toplanan hayvanseverler adına basın açıklaması yapan Arif Ekim, köpeklerin barınakta vahşice öldürüldüğünü ileri sürdü. Sorumlu kişilerin cezalandırılmasını isteyen Ekim "Barınaktaki köpeklerin ilaçlarla vahşice öldürülmeleri, buna şahit olan görevliler tarafından videolarla ispatlanmıştır. Veteriner İşleri Müdürü'nün, bakımevinde her hafta pazartesi ve salı günlerini temizlik günü yani öldürme günü ilan ettiği, bu güne de 'Düzenleme Günü' adı verdiği ve rutin olarak yapılan katliamlar için personele görev verdiği, bakımevinde çalışan görevli tarafından itiraf ettirilerek resmi kurumlarca da tutanak altına alınmıştır" dedi.

"VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRÜ'NÜ GÖREVDEN ALDIK"

Hayvanseverlerin görüştüğü Belediye Başkanı Vefa Salman ise konuyla ilgili gerekenin yapıldığını, Veteriner İşleri Müdürü E.F.'yi görevden aldıklarını belirterek, "Sorumlu personel hakkında da adli ve idari soruşturma başlattık. Şimdiye kadar yapılanların hesabını birileri verecek. Kimsenin gözünün yaşına bakmam. Babamın oğlu olsa bakmam. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" diye konuştu.