Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Milyonlarca öğrencinin katılımıyla yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Sınava katılacak olan milyonlarca aday, "DGS ne zaman?" diye merak ediyor. İşte Dikey Geçiş Sınavı tarihi ve DGS hakkında detaylar...

DGS NE ZAMAN?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) merkezi tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 23 Temmuz 2017 tarihinde tek oturumda yapılacak. 

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları için katılım sağlayacağı DGS'de, adaylar sorulan zorlu sorulara doğru yanıt vermek için çabalayacak.

DGS SINAV YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ülke genelinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı'na katılacak olan adayların, sınava girecekleri sınav merkezini gösteren sınav giriş belgesinin, geçtiğimiz yıllarda da olduğu gibi sınava bir hafta kala yayınlanması bekleniyor.

Adaylar, sınav giriş belgelerini edinmek için ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi olan AİS'e giriş yapacak ve sınav giriş belgelerini çıktı olarak alabilecek.

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT!

İlk defa Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) uygulanan bu kural için adayların dikkatli olması gerekiyor.

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır.

Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Adaylar, saat 09.45’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.