Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İHA

Adana'da geçtiğimiz Pazar günü iki şahıs, sabah saatlerinde futbol kursuna gitmek için evden çıkan 10 yaşındaki çocuğu 'OHAL var sokakta dolaşamazsın' deyip arabaya bindirip kaçırmaya kalktı. İHA'nın haberine göre, 100 metre ilerde araçları istop edince durumu fırsat bilen küçük çocuk araçtan kaçıp kurtulmayı başardı. Aile ise kararın ardından, "Bu mahallede güvenlik kamerası yok. Çocuğum kaçıp kurtulamasa haber alamayacağız" diyerek tepki gösterdi.

Geçtiğimiz 18 Haziran Pazar günü ise Sarıçam İlçesi'ne bağlı Orhan Gazi Mahallesi Adnan Kahveci Bulvarı'nda çiftin M. S. isimli çocukları futbol kursuna giderken kaçırılmak istendi. İddiaya göre 34 LJ 0179 plakalı, içerisinde sarhoş olan Oğuzhan Akış ve Uğur Tekeli'nin bulunduğu araç, sabah 07:30 sıralarında bisikletiyle birlikte futbol kursuna giden M. S.'nin önünde durdu. Araç içerisinden inen Akış ve Tekeli küçük çocuğa, "OHAL var. Bu saate dışarıda dolaşamazsın. Biz sivil polisiz, seni karakola götüreceğiz" dedi. Bunun üzerine küçük çocuk ise, "Çantam babamın kahvehanesinde. Oraya gidelim" teklifinde bulundu. Kendilerini sivil polis olarak tanıtan zanlılar daha sonra küçük çocuğa, "Senin çantanda bomba vardır bizi oraya götür" deyip küçük çocuğu zorla araca bindirip bisikletini de bagaja attılar.

Aradan 100 metre geçince ise araba istop etti ve M. S. ağlayarak araçtan kaçtı. Bunun üzerine zanlılar ise küçük çocuğun bisikletini çocuğa verip olay yerinden kaçıp izlerini kaybettirdi. Durumu öğrenen aile ise olayı polis ekiplerine bildirdi. Bir görgü tanığı ise o anların fotoğrafını çekip polise verdi. Polis ekipleri ise 2 şahsı yakaladı. İfadelerinde sarhoş olduklarını kabul eden zanlılar 'Şaka yaptık' savunmasında bulunu ve daha sonra serbest bırakıldı. Bunun üzerine ise Cingöz ailesi bugün öğlen saatlerinde mahalle sakinleriyle birlikte döviz taşıyıp karara tepki gösterdi. M. S. Cingöz, kaçırıldığında çok korktuğunu İHA muhabirine anlatarak, "Araba istop ettiğinde atladım. Çok korktum. Evimin adresini sordu ve başka bir şey demedi. Daha önce hiç görmedim" dedi.

"OĞLUM CEYLİN GİBİ Mİ OLSUN"

Anne Fatma Cingöz ise yaşadığı olayı gözyaşlarına hakim olamayarak şu şekilde anlattı:

"Polis ekipleri bunları yakalıyor. İkiside karakolda hala sarhoşlardı. Ben gittiğimde ise bana ben seni çocuğunu tanımam savunmasını yaptılar. O zaman benim çocuğumu niye arabaya alıyorsun. Ne hakkın var dedim. Bizim yanımızda savcı bey serbest bıraktı. Savcı bey illa benim çocuğumun ölüsü elime geldiğinde mi tutuklayacaktı. Bu Sarıçam halkı benim çocuğum öldükten sonra mı ayaklanacaktı. Ceylin gibi mi olsun. Ben yetkililerden güvenlik kamerası istiyorum. Çocuklarımıza dokunmasınlar. Bara gidip içiyorlar. Benim çocuğumun buna ne hakkı var. Ben sokağa çıkamıyorum. Korkuyorum."

"BUGÜN BENİM ÇOCUĞUMA YARIN BAŞKASININ ÇOCUĞUNA"

Baba Mustafa Cingöz de yetkililerin önlem almasını isteyerek, "Çocuğumun zorla araca bindirilmesi, aracın ileride istop etmesi hep Allah tarafından olan şeyler. Bugün benim çocuğuma olan yarın başkasının çocuğuna olacak. Benim çocuğum kurtulmasaydı belki o araçta benim çocuğuma neler yapacaklardı Allah bilir. Yetkililerden önlemlerini almalarını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Fotoğrafı çeken görgü tanığı ise fotoğrafı aracın hareketlerinden şüphelendiği için çektiğini belirterek, "Uzaktan pek görmedim ama çocuğun arabadan sinirli ağlayarak indiğini gördüm. Bundan dolayı da çektim. Kimsenin çocuğuna bir zarar gelmesin" şeklinde konuştu.

Orhangazi Mahallesi'nde bulunan çocuklar ise sokağa çıkmaktan korktuklarını belirttiler.