Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, CHP'nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı yürüyüşe, "en uygun ve en iyi katkı sunabilecekleri yerden" katılacaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı yürüyüşe değinen Yıldırım, ilk günden itibaren Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşünün arkasında olduklarını ve desteklediklerini ifade ettiklerini hatırlattı. Günler ilerledikçe ve Kılıçdaroğlu ile yanındakiler mesafe kat ettikçe, Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'da olduğu gibi yürüyüşe kara çalmaların başladığını ileri süren Yıldırım, "Neymiş, yürüyüşün terörle iltisaklı olan tarafı varmış. Öyle bir nokta gidildi ki en son bu hükümetin bir üyesi yolları teröristler yürüsün diye yapmadık. gibi bir açıklama yaptı. Sanırsınız ki o yolları siz aile ya da paranızla yaptınız. Sanırsınız ki o yol hükümetin kendi malıdır. Unutmayın sayın bakan, o yol 80 milyon insanın alın teri ve vergisi ile yapılıyor. Önce bir kendinize gelin." diye konuştu.

Konaklama alanına gübre dökülmesine ilişkin para cezası kesildiğini ve o kişinin gözaltında "birkaç saat misafir edildiğini" belirten Yıldırım, "Bir gün onu kahraman ilan ederlerse hiç şaşırmayın." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun güzergahına mermiler bırakıldığını belirten Yıldırım, bunun müsebbiplerinin açığa çıkarılıp, etkin bir şekilde soruşturulup, yargılanması gerektiğini söyledi. Yıldırım, "Bundan sonra o yürüyüşün başına gelebilecek her şeyden etkin soruşturma yürütmeyenler ve yargılamayanlar sorumlu olacaktır." diye konuştu.

"KATILIM HDP'Yİ TEMSİL YETKİSİNE SAHİP OLANLAR ÜZERİNDEN"

Yıldırım, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

HDP'nin, "Adalet Yürüyüşü"ne Kandıra'dan katılacağı yönündeki haberlerin sorulması üzerine Yıldırım, "Biz bu yürüyüşün yanındayız, destekliyoruz. Bu yürüyüşe belli bir yerden katılacağımız içimizde tartışılan bir husustur. Yarın MYK toplantımızdan sonra bu netleşecektir. Yürüyüşün en uygun, en iyi katkı sunabileceğimiz yerinden itibaren içerisinde bulunacağız. Yoksa düşünsel olarak, destek olarak hiçbir zaman dışında olmadık." dedi.

HDP'nin kurumsal bir yapı ve Meclis'in üçüncü büyük grubuna sahip siyasi partisi olduğunu anımsatan Yıldırım, katılımın da HDP'yi temsil yetkisine sahip olanlar üzerinden olacağını söyledi.