Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında TBMM'de gece yapılacak programda değişiklik yapıldı. Protokol konuşmaları programdan çıkarıldı. Sadece Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı konuşacak. Habertürk TV'nin aktardığı bilgilere göre CHP, bu değişikliğin ardından gece yapılacak anma programına katılmama kararı aldı. 

"GÜNDE 5 DEFA KARAR DEĞİŞTİRİYORLAR"

Başbakan Binali Yıldırım, CHP'nin anma programına katılmama kararına ilişkin "CHP'nin kendi kararı, ne diyelim. Günde 5 defa karar değiştiriyorlar." açıklamasında bulundu.

ÖZEL OTURUMUN ARDINDAN BÜLENT TEZCAN'DAN AÇIKLAMA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, "Sayın Genel Başkanımızın konuşmasından korkulup, alelacele ve nezaketsiz biçimde, beceriksizce yapılan program değişikliğinden sonra Meclis'teki programa, Genel Başkanımız katılmayacak." dedi.

Tezcan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, hain darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçtiğini anımsattı.

Darbenin arka planının ortaya çıkarılmasında kararlı bir iradenin sergilenmediğini öne süren Tezcan, güçlü bir demokrasi yaratma fırsatı ellerine geçmişken, tam tersine Türkiye'yi bir başka kutuplaşmanın eşiğine taşıyan bir anlayışın getirildiği savundu.

Tezcan, darbe girişiminin 1. yılındaki anmalarda yapılacak programlar konusundaki tereddütlerin, sarayın 15 Temmuz'u ile halkın 15 Temmuz'u arasındaki farkın, ayırımın da tezahürü olduğunu ileri sürdü.

Elinde geliş sırasına göre numaralandırdığı TBMM Başkanlığı'nın anmalara ilişkin davetilerini gösteren Tezcan, ilk programın 6 Temmuz'da milletvekillerine gönderildiğini, burada saat 12.00'deki fotoğraf sergisi açılışı ile saat 13.00'teki Meclis özel oturumunda, parti grup başkanlarının konuşmalarının bulunduğunu anımsattı.

Tezcan, daha sonra 11-12 Temmuz tarihlerinde basında yer alan haberlerden, birinci Meclisin önünden başlayıp, TBMM bahçesinde tamamlanacak yürüyüş sonrası, 02.32'de TBMM bahçesinden Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve MHP Genel Başkanı'nın konuşma yapacağını öğrendiklerini anlattı. Tezcan, kendilerine buna yönelik davetiye gelmeden önce karşı çıktıklarını, "Milleti, Meclisi, milli iradeyi bölmeyin" diyerek, itiraz ettiklerini söyledi.

Bu açıklamalarından bir gün sonra, 13 Temmuz'da TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın ikinci programı gönderdiğini, bu programda, siyasi parti başkanlarının da konuşma yapacağının yer aldığını aktardı. Tezcan, Kahraman'ın düzenlediği anma programına katılacaklarını ifade ettiklerini belirterek, "Biz TBMM'yi milletin meclisi olarak görüyoruz. TBMM Başkanı'nı da sarayın temsilcisi değil, milletin temsilcisi olarak görmek istiyoruz. Böyle bir program katılmamız gereken programdır. Genel Başkanımızın da konuşma yapacağını da açıkladık." dedi.

"NEZAKETSİZ VE BECERİKSİZ TUTUM İÇİNDE"

Genel Kuruldan sonra saat 14.45 itibarıyla 3. programın geldiğini anlatan Tezcan, şöyle devam etti:

"TBMM Başkanı, nezaketsiz ve beceriksiz tutum içinde. Görülüyor ki TBMM Başkanı'nın söylediğini kırk kere düşünmek lazım. TBMM Başkanı'na dayanarak program yaparken 40 kez düşünmek lazım, nerelerden işaret, talimat alarak bu programları yaptığını anlayıp ona göre karar vermemiz gerekiyor. TBMM Başkanı, büyük ihtimaldir ki saraydan aldığı talimatla bu programı değiştirdi. Sayın Genel Başkanımızın bugün Meclis'te yaptığı konuşmanın ardından TBMM azarlanmıştır. Bu azarlanmanın üzerine yeni program yapma gereği duymuştur. 15 Temmuz'da Gazi Meclis'in, bir kere daha Gazi Meclis olduğunu tescillediği günün yıldönümünde Gazi Meclisin Başkanı ile ilgili bu sözleri sarf etmeye yönelik tutum, bizi üzüyor.

TBMM'de 15 Temmuz darbe girişimine ait fotoğrafların yer aldığı sergiye dikkati çeken Bülent Tezcan, "Ne yazık ki 15 Temmuz akşamı bu Meclise ilk gelip tepesine bomba atılanların fotoğrafları ayıklanmış, sanki sadece bir parti ordaymış gibi fotoğraflar sergilenmiştir. Ayıptır. Bu bir kompleksin ürünüdür." diye konuştu.