Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Muğlada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin, 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın duruşması sürüyor. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın salonunda görülen duruşmaya, sanıklar geniş güvenlik önlemleri altında getirildi. Mahkemenin savunmalarını hazırlamaları için vareste tutulmalarına karar verdiği bazı sanıklar ise duruşmaya getirilmedi. Sanıklar ve yakınları ile taraf avukatlarının hazır bulunduğu duruşma başladı.

SALONDA GERGİNLİK

Habertürk Haber Merkezi'nden Kadir Tamer'in haberine göre; Davada son savunmasını yapan MAK timinden eski Astsubay Ömer Faruk Göçmen'in iddia makamını suçlayan sözleri mahkeme salonunda gerginliğe neden oldu.

Yaşanan gerginlik sırasında tutuklu sanıkların ayağa kalkarak bağırmaya başlaması üzerine salona, hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekibi alındı. Sanıklardan Enes Yılmaz'ın Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ'a 'Mahkeme başkanı gibi davranmıyorsun, müşteki avukatı gibi davranıyorsun. Mahkeme başkanı gibi davranın”  demesi salondaki gerginliğin daha da artamasına neden oldu. Bu söz üzerine mahkeme başkanı duruşmaya ara verirken, Enes Yılmaz salondan atıldı.

İDDİANAMEDEN

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in bir numaralı şüpheli olduğu iddianamede, sanıkların, "Cumhurbaşkanına suikast", "Anayasayı ihlal", "yasama organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "silahlı terör örgütü yöneticisi olma", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme", "yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs etme", "kasten öldürmeye teşebbüs", "zincirleme şekilde cebir ve tehdit kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama", "zincirleme şekilde silahla tehdit", "Cumhurbaşkanına hakaret", "zincirleme şekilde kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret", "kamu malına zarar verme", "mala zarar verme", "nitelikli olarak konut dokunulmazlığının ihlali" ve "nitelikli yağma" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Saldırıyı gerçekleştiren FETÖ'nün "suikast timi"ndeki biri firari 37 asker için en az 6'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.