Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İstanbul’da kaybolan emekli İranlı general Ali Rıza Askari, gündemi işgal etmeyi sürdürüyor. İran basını, konuya yakın bir kaynağa dayanarak Askari’nin ilk olarak İncirlik’e götürüldüğünü, buradan da Avrupa’daki gizli bir CİA merkezine nakledildiğini iddia etti.

Tehran Times’de yayınlanan ve adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırılan habere göre, İran eski savunma bakan yardımcısı emekli general Askari, Türkiye’ye yaptığı bir ziyaret sırasında Batı istihbarat ajanslarınca kaçırıldı.
Bunun ardından Askari’nin, “Türkiye’deki ABD askeri üssü İncirlik”e götürüldüğü”, buradan da Avrupa’daki gizli bir CİA merkezine nakledildiği öne sürüldü.

Söz konusu kaynak, “Son bilgilere göre, ABD, İsrail ve İngiliz ajanlarından oluşan bir komite, Askari’yi zihnen ve fiziksel olarak ve ABD kuvvetlerince Guantanamo ve Abu Greib’de tutuklulara uyguladığı yöntemlerle işkence yapıyor” diye konuştu.

Haberde Askari’nin ailesi, Tahrah’daki Türk Büyükelçiliğine gittiğini belirtirken de ailenin Türkiye’yi, İsrailli veya ABD istihbarat ajanslarınca gerçekleştirilen kaçırma olayından sorumlu tuttukları da belirtildi.

(ANKA)