Son Dakika

 

15 Mayıs 1919'da, Yunan ordusunun İzmir'i işgali üzerine, protesto mitingleri yapılmaya başlandı. İstanbul' da; Üsküdar, Kadıköy, Fatih, Sultanahmet ve Darülfünun mitingleri düzenlendi. 23 Mayıs 1919'da, Sultanahmet Meydanı'nda yapılan mitinge, diğerlerinden dört kat fazla katılım oldu. Kaynaklara göre, meydana 200 binden fazla kişi akın etti. O dönemde yayımlanan gazetelerde, "Bir metrekareye 6 kişi düşüyordu. Ortalık mahşeri kalabalıktı" deniliyor. Bu mitingde, Halide Edip Adıvar, katılımcıları bağımsızlık için savaşa çağıran tarihi bir konuşma yaptı. Sloganlar ve dövizler ise "Türk hürdür, esir olamaz", "Yaşamak istiyoruz, Müslümanlar ölmez ve öldürülemez" şeklindeydi.


2-En büyük Türk hala yaşıyor

 10 Kasım 1938'de Ulu Önder Atatürk hayatını kaybetti.. Ulu Önder'in tabutu, 16 Kasım günü, Dolmabahçe Sarayı' nın büyük tören salonuna katafalka konuldu.
Gözü yaşlı Türk insanı, üç gün üç gece katafalkı ziyaret etti. Atatürk'ün naaşı, 19 Kasım'da kılınan cenaze namazından sonra, deniz yoluyla İzmit' e, oradan da trenle Ankara'ya nakledildi. Cenaze, TBMM önünde hazırlanan katafalka kondu. Ankara halkı da cenazenin önünden saygıyla geçerek son görevini yaptı. 21 Kasım 1938' de ise on binlerce kişinin katılımıyla büyük bir tören yapıldı. Türkiye günlerce Ata' nın ardından gözyaşı döktü.

3-"Ya taksim, ya ölüm"

 Türkiye' de, 1950'lerin ikinci yarısından itibaren Kıbrıs için, birçok miting düzenlendi. Ancak dört miting, katılımın yoğun olması nedeniyle daha çok dikkat çekti. Birincisi 12 Haziran 1956'da Ankara, ikincisi 7 Haziran 1958' de İstanbul Beyazıt Meydanı, üçüncüsü 12 Haziran 1958' de Ankara' da düzenlendi. Dördüncü miting 15 Mart 1964'te Beyazıt'ta başlayıp Taksim' de bitti. Beyazıt'ta gerçekleştirilen 7 Haziran 1958 tarihli mitingden bir gün önce, Kıbrıs'tan gelen, 54 Türk'ün öldürüldüğü haberinin de etkisiyle, meydana yaklaşık 300 bin kişi geldi. Bu mitingi takiben, bir ay içinde Türkiye'nin çeşitli illerinde 43 miting gerçekleştirildi.

Türkiye, o yıllarda 'Kıbrıs'ın taksim edilmesi tezi'ni savunuyordu. Mitinglerdeki ana slogan da 'taksim' üzerine kuruluydu.

4-Faili meçhul miting

 Kuyruklar, kıtlık, enflasyon ve terörün de etkisiyle, sol rüzgarın sert estiği yıllardı. Bir yanda 'Karaoğlan' Ecevit, diğer tarafta sosyalist grupların örgütlülüğü vardı. İşçilerin en etkin örgütü ise, geçen günlerde, 1977' deki kanlı 1 Mayıs'ın 30' uncu yılı nedeniyle Taksim'e çıkmak isterken biber gazı ve cop yiyen, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'ydu (DİSK). 1 Mayıs 1977 mitingini, öncekinde olduğu gibi yine DİSK düzenliyordu. Beşiktaş-Dolmabahçe ve Saraçhane-Tarlabaşı istikametinden; 'Birlik ve Dayanışma', 'Mücadele Günü' dövizleriyle Taksim' e çıkanların sayısı 500 binden fazlaydı. Kalabalığın ucu bucağı görünmüyordu. DİSK, güvenliği 20 bin işçi ile sağlıyordu.

Saat 17:00'yi gösterirken, DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler, konuşma yapmak için kürsüye çıktı. Tek el silah sesi duyuldu. Peşinden iki silah sesi daha... Kalabalık dalgalandı. Sonra dört bir yandan kalabalığa ateş açıldı. Sonuç korkunçtu: 34 ölü, 100' den fazla yaralı. Kimlerin yaptığı hala meçhul!

5-Ecevit "Gelmeyin" dedi, 500 bin kişi katıldı

Ecevit, 5 Haziran 1977'deki genel seçimlere hazırlanıyordu. Hazırlığın en önemli bölümünü de 3 Haziran' da yapılacak Taksim Mitingi oluşturuyordu. Miting öncesi, dönemin Başbakanı Süleyman Demirel, Ecevit' e suikast haberini iletti. Ecevit, bunun üzerine radyoda yaptığı konuşmada, "Ben yarın eşimle birlikte Taksim' de olacağım; ama hiç kimseden gelmesini isteyemem. Fakat bir isteğim var, yarın bize ne olursa olsun, sandık başına mutlaka gidin" dedi. Bu uyarıya rağmen Taksim Mitingi'ne 500 binden fazla Ecevit destekçisi katıldı. Bülent Ecevit, 5 Kasım 2006' da vefat etti.

Ecevit' i, 11 Kasım' daki cenaze töreninde, yurdun çeşitli yerlerinden gelen yüz binler uğurladı.

6-'Yiğidim aslanım'a uğurlar olsun

Tarih 24 Ocak 1993'ü gösteriyordu. Sabah saatleriydi. Gazeteci Uğur Mumcu, eşi ile birlikte hasta ziyaretine gidecekti. "Ben arabayı ısıtayım, siz bekleyin" son sözleri oldu. Henüz üç dakika geçmişti, kontağı çevirdi... Uğur Mumcu'nun cesedi, patlamanın etkisiyle, on metre ileriye düştü.

Mumcu'nun aracı, C-4 ile havaya uçuruldu. Olayın ardından Mumcu'nun evinin önü, sevenleri tarafından çiçek bahçesine dönüştürüldü. Türkiye'nin dört bir yanında binlerce kişinin katıldığı protesto yürüyüşleri yapıldı. 27 Ocak'ta yapılan cenaze törenine, "Yiğidim aslanım burada yatıyor", "Uğurlar olsun" şarkı ve sloganları ile yağmur altında 200 binin üzerinde kişi katıldı.

7-Dört eğilimin simgesi vefat etti

17 Nisan' da, kalp yetmezliği teşhisi ile hayata veda eden sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ülkeye tam anlamıyla bir şok yaşattı. Atatürk'ten sonra görevi başında ölen ikinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı dolayısıyla, 5 günlük yas ilan edildi. Naaşı yüz bine yakın seveninin katılımıyla, 22 Nisan' da Ankara' da düzenlenen devlet töreniyle İstanbul'a nakledildi. Vasiyeti üzerine, 23 Nisan'da Adnan Menderes'in kabrinin bulunduğu Anıt Mezar'ın yanına defnedildi. Cenaze törenine 200 bin kişi katıldı.


8-Ermeni Türk için yüz binler yürüdü

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007' de gazetesinin önünde uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Suikast akşamı, Taksim' den gazetenin bulunduğu Şişli'ye, bazı kesimlerin tepki gösterdiği "Hepimiz Ermeni'yiz, hepimiz Hrant Dink'iz" sloganları ve dövizleri ile bir yürüyüş düzenlendi. Tetikçi Ogün Samast (17), olaydan 32 saat sonra, babasının ihbarı üzerine yakalandı. Dink'in toprağa verildiği 23 Ocak'ta, Agos gazetesi önünden Balıklı Ermeni Mezarlığı'na kadar, 8 kilometre boyunca 200 bini aşkın kişi yürüdü.

9-Bir milyon ay yıldız

AKP lideri ve Başbakan Tayyip Erdoğan henüz Cumhurbaşkanı adayını açıklamamıştı. Genel kanaat, kendisinin aday olacağı yönündeydi. Bu süreçte, 14 Nisan 2007' de, organizatörlüğünü Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) yaptığı Cumhuriyet Mitingi düzenlendi. Ankara Tandoğan' daki bu miting, Türkiye tarihinin gördüğü en kalabalık miting olarak tarihe geçti, elbette Çağlayan mitingine kadar. O gün Anıtkabir'i ziyaret edenlerin sayısı 370 bin kişiydi. Mitinge katılanların sayısının ise 1 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Tandoğan, zincirleme mitinglerin de tetikleyicisi oldu. Ana slogan ise "Şeriata hayır" idi. Başbakan Erdoğan, kalabalığı "Bindirilmiş kıtalar" diye tanımladı.

10-'Bindirilmiş' değil, 'Bin dirilmiş' miting!

 14 Nisan' da Ankara Tandoğan' da gerçekleştirilen 'Cumhurıyetine Sahip Çık' mitinginin bir benzeri, 29 Nisan 2007' de İstanbul Çağlayan'da da düzenlendi. En çok tutulan slogan, Başbakan'ın Tandoğan' daki kalabalık için sarf ettiği "Bindirilmiş kıtalar" tanımına karşılık, "Tayyip baksana, kaç kişiyiz saysana" idi. Mitingin organizatörü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, yaptığı konuşmada "Bin dirilmiş kıta" diyordu. Sık sık 10. Yıl Marşı'nın çalındığı mitinge, kimi hesaplara göre bir milyon, kimilerine göreyse iki milyondan fazla kişi katıldı. Mitingde, Abdullah Gü1'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı protesto edilirken, sol partilere de birleşme çağrısında bulunuldu.

TEMPO

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300