CHP, Anayasa değişikliğine ilişkin yasanın, milletvekili genel seçiminin 4 yılda bir yapılmasını öngören ve 367’nin altında oy alan 1. maddesi için Anayasa Mahkemesine gitmeye hazırlanıyor.


Hazırlanacak başvuruda, Anayasanın 175. maddesinde, cumhurbaşkanının, Anayasa değişikliğine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM’ye geri gönderdiğinde, Meclisin, bu kanunu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ile kabul etmesi gerektiğinin öngörüldüğü görüşüne yer verilecek. 

Başvuruda, değişiklik paketine ilişkin kanunun 1. maddesinin 366 oyla kabul edildiği belirtilerek, bu maddenin Anayasada belirtilen yeterli çoğunluğu sağlayamadığı ifade edilecek.

Bu arada CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Anayasa oylamasında bakanların vekaletle oy kullanmasına karşı çıktı. Ersin, vekalet sisteminin, gizli oylama mantığına aykırı olduğunu savunarak, “Ayrıca, kişinin, oylamada iradesinin doğru yansıyıp yansımadığı da belli olmaz” dedi.

CHP’den, Genel Kuruldaki oylamaya, alınan karar doğrultusunda Grup Yönetim Kurulu üyeleri ve TBMM Anayasa Komisyonunun üyeleri katıldı.

Genel Kurula girmeyen CHP milletvekilleri, oylamayı kulisten takip ettiler. 1. oylamada 366 kabul oyunun çıktığının açıklanmasını, CHP milletvekilleri sevinçle karşıladı.

ARINÇ MADDENİN KABUL EDİLDİĞİNİ AÇIKLAMIŞTI
Genel kurul’da bugün yapılan oylamada paketin birinci madedsi 366 oy almış, TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, maddenin kabul edildiğini açıklamıştı. Bunun üzerine CHP Ankara Milletvekili Oya Araslı, yerinden kalkarak, bu duruma itiraz etmiş ve maddenin 366 oy aldığını ve kabul edilmiş sayılamayacağını söylemişti.

NTVMSNBC