Birleşme yolunda DP ile ipleri koparan ANAP’ta kongrenin ikinci gününde de DP’den gelebilecek olumlu yanıt beklendi. Ancak DP’den bir “sürpriz” gelmedi. ANAP’ta Mumcu’nun açıklamaları ve DP birleşmesinde köprülerin atılması üzerine önceki gün başlayan istifalar dün de sürdü. MKYK üyeleri H. İbrahim Özsoy ile Cengiz Altınkaya ANAP’tan istifa etti. DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller’in iki genel başkanı arayarak, “sağda birlik önemli” mesajını vermesi de dün olumlu bir gelişme yaşanmasını sağlayamadı.

İttifak iddiaları
DP ile ANAP arasındaki anlaşmazlıkların su yüzüne çıkmasıyla birlikte iki partiye yönelik ittifak iddialarının da ardı arkası kesilmedi. DP’nin hem GP hem de BBP ile ayrı ayrı aday listelerinde bu partilerden sınırlı sayıda adaylara yer vererek seçim işbirliği yapmaya yönelik arayışta olduğu ifade edilirken, ANAP’ın da GP ile temasta olduğu öne sürüldü. Ancak hem GP hem de BBP yönetimi, ittifaka yönelik temas olduğunu doğrulamadılar.

Bu arada önceki gece geç saatlerde Ankara’ya dönen DP lideri Mehmet Ağar da, dün kurmayları Nevzat Ercan, Mahmut Nedim Bilgiç, Celal Adan ve Mümtaz Yavuz ile günboyu liste çalışması yaptı.


Vatan