Tomanbay, solda ciddi bir alternatif yaratılamaması nedeniyle de üzüntü duyduğunu bildirdi. Tomanbay, ANKA’ya yaptığı açıklamada, solda sağlanan birliktelikle, meydanların ve birlikteliği isteyenlerin taleplerinin yeterince karşılamadığını ileri sürdü. Tomanbay, “Solda birlik yerine sağın emekliye ayrılmış devre dışı kalmış isimleriyle diğer ünlü isimlerden medet umulduğu bir yapının Türkiye’nin sorunlarına çözüm olmakta zorlanacağını görüyorum” dedi.
Meydanların, Atatürkçü, laik, cumhuriyetin geleceğinden kaygı duyan geniş kesimleri sosyal demokrat bir anlayışla bir araya getirilmesini istediğini söyleyen Tomanbay, şöyle devam etti:

“Maalesef bu olmadı. Dilerim Türkiye bu çözümsüzlük içinde daha büyük sıkıntılara düşmez. Bu durumun baş sorumluluğu elbette meydanların sesini ve talebini çağdaş sosyal demokrat çizgide doğru algılamayan ve gereğini yapmayan sol liderlerdedir.”

ALTERNATİF YARATILAMADI

Tomanbay, üzerinde bir süre çalışılan fakat sonuç alınamayan yeni oluşumlara da değindi. Alternatif yaratılamamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Tomanbay, şöyle dedi:

“Bir ciddi alternatif umudunun yaratılmamasının altında elbette siyaseti doğru okuyamayan siyasetçiler yatıyor. Yani elbette üzüntümüz var. Burada da yürütülen hareketlerin sonuçsuz kalmasının nedeni de siyaseti yeterince doğru okuyamayan siyasetçilerden kaynaklanıyor. Yapılacak seçimler de çözüm olmayacak. Seçimler sonrasında ciddi bir yeni oluşum ve yeni alternatif yaratılacaktır.”