CHP, son günlerde artış gösteren terör olaylarının ele alınması amacıyla Meclisi olağanüstü toplantıya çağırmaya hazırlanıyor.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, CHP, Meclis’i son günlerde tırmanan terör olayları, Kuzey Irak’taki PKK unsurlarına yönelik sınır ötesi operasyon ve bölgedeki yerel Kürt gruplarının Türkiye’ye dönük açıklamalarının görüşülmesi amacıyla Genel Görüşme istemiyle Meclisi olağanüstü toplantıya çağırmak için hazırlık başlattı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in önerisi üzerine hazırlıkları başlatılan Genel Görüşme istemi parti içinde de tartışma yarattı. CHP lideri Deniz Baykal, Öymen’in önerisine destek verirken, Genel Sekreter Önder Sav Meclis’in bu aşamada olağanüstü toplantıya çağrılmasına karşı çıktı. Önder Sav, Genel Görüşme’de bölgeye dönük açıklama ve tartışmaların seçim arifesinde CHP’ye oy kaybettireceği kaygısını dile getirdi. Önder Sav, Güneydoğu’da ciddi oy kaybına uğrayacaklarına dikkat çekti ve öneriye karşı çıktı. Ancak Deniz Baykal ile Onur Öymen, Meclis’in olağanüstü toplanması konusunda ısrarını sürdürüyor.

Bu arada, CHP yönetimi özellikle listeye giremeyenler de dahil Güneydoğulu milletvekillerini tek tek arayarak Meclis’in olağanüstü toplanmasına ve tırmanan terör olaylarının Genel Görüşme de ele alınmasına yönelik nabız yokluyor.

Milletvekillerinin görüşlerini alan CHP yönetiminin parti içinde görüş birliği sağlanması halinde Meclis’in olağanüstü toplanması için başvuruda bulunması bekleniyor.

ANKA