Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç'in hazırlayıp sunduğu Basın Kulübü'nün bu haftaki konuğu DP lideri Mehmet Ağar oldu.

DP lideri Ağar, Melih Meriç'in kendisine yönelttiği; "27 Nisan bildirisinin yayınlanacağını daha önceden haber almış mıydınız?" şeklindeki soruya çarpıcı bir cevap verdi...

'Bildiriden önceden haberim osaydı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde tutumum farklı olurdu.  AKP'nin bütün yanlışlarına rağmen Meclis'e girerdim.Çünkü bu bir siyasi meseledir. Ama bu meseleyi kalkıp demokrasi meseesi, bizim gözbebeğimiz bazı manevi değerlerimiz üzerinden kapı kapı dolaşıp bizi yıpratmaya çalıştılar. Onun için bu AKP ile asla ortaklık yapmayacağım. asla affetmeyeceğim bunları. Siyasi körlerle siysi ortaklık yapmayacağım. Hükümete demokrasi dışı tavırlara karşı tavır koyan yegane tavır koyan parti başkanı benim. Bunu bile anlayamadılar. ' 

Ağar terör ve sınırötesi operasyon konusunda da çarpıcı açıklamalar yaptı:

Bu hükümete inanan kalmadı. 23 Temmuz'dan sonra iş kolay da, 23 Temmuz'a kadar Türkiye'nin bu şehit cenazeleriyle yola devam edebilmesi mümkün değil. Türkiye bir yerlere ihale ederek terörle mücadele edemez. Türkiye'nin Barzani-Talabani ekseninde bir operasyon yapamayacağını söylemek istiyorum. Türkiye'nin kendi sorununu çözecek iradede bir hükümete ihtiyacı var. Genel görüşme oldu, Meclis'e girilmedi. Siyasi mesele olarak bu meseleye bakarsanız, çözemezsiniz. Bu TBMM'de büyük kırıklıklara yol açıyor. Başbakan beraberlik çağrısı yapıyor, havada kalıyor bunlar. Kendi sorumluluk alanı içinde olan kurumlarla eşgüdüm sağlamak kendi sorumluluğu. Nutuk atarak bunların üstesinden gelinmez. Ne bekliyorsunuz kardeşim, gitsenize oralara, millete bir moral verin, güvenlik görevlilerine moral verin, ihtiyaç duyuyorsanız siyasi parti başkanlarını çağırın, bir toplantı yapın. Eğer daha fazla ihtiyaç duyuyorsanız daha üst bir toplantı yapın. Millet bu meseleyi siyasi bir mesele olarak görmüyor.

Melih Meriç: Türkiye'de siyasetçilerin terör meselesini çözmek konusunda, Güneydoğu konusunda politika üretme hakları var mı, ben pek emin değilim?

Var tabii. Durduğunuz yerde durursanız bir mesele yoktur. Herkes sizi anlar. Ama bir laf söyleyip de geri çekildiğiniz zaman onun arkasından çekildiğiniz vakit politika üretme hakkınız yoktur. Ben durduğum yerde duruyorum. Ben Silahlı Kuvvetler ile en büyük riskleri alan mücadelenin içinde oldum. Orayı da biliyorum, milleti de biliyorum, işi de biliyorum, ardını arkasını da biliyorum. Komplike bir mücadele. Bu kavga edilerek yapılacak bir iş değildir. Meselenin münakaşası milletin önünde falan yapılamaz. Burada Türkiye'nin güçlü bir TSK yapısına ihtiyaç vardır.

Melih Meriç: Siz mesela bir politika ürettiniz, Genelkurmay Başkanı sizi çok sert biçimde eleştirdi.

Ben bir işin altında kalmadım, arkasında duruyorum. Ama bugünün koşullarında birlikteliği zedeleyen her türlü davranıştan kaçınıyorum. Bu meselelere girmenin artık bir doğru tarafı yoktur. Bu hükümet öyle veya böyle 23 Temmuz'a kadar var. Bu konuda desteğe ihtiyaçları varsa da hazırım ama hükümetten birşey gelmiyor. Oarada burada konuşuyor Başbakan, birileri 1 senede bitiririm diyor, niye bitirmediler zamanında? Ben 12 senedir hükümetlerin dışındayım. Bana cevap veriyorsan, sen o koltuktan kalkacaksın, ben gelip dediğimi yapacağım. Sen 4 buçuk senedir masal anlattın, elini sıcak sudan soğuk suya değdirmedin.  milletin sana vermiş olduğu büyük  güven gücü ve imkanı yeterli ölçüde kullanmadın.

 

İşte Mehmet Ağar'ın Basın Kulübü'nde yaptığı o açıklamalar...

VİDEO İÇİN TIKLAYIN