Habertürk binası, Teşvikiye Camii'ndeki törenlerde ve Zincirlikuyu Mezarlığı'ndak kabrinin başında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, HÜRPARTİ Genel Başkanı Yaşar Okuyan, CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile aralarında Cüneyt Zapsu, Ertuğrul Günay, İlhan Kesici, Orhan Keçeli, İsmail Amasyalı, Ahmet Tan, Berhan Şimşek ve İsmet Sezgin'in de bulunduğu çok sayıda politikacı hazır bulundu.

İş dünyasından da yoğun katılımın olduğu cenaze töreninde Mustafa Koç, Aydın Doğan, Turgut Yılmaz, Ferit Şahenk, Halis Toprak, Cem Boyner yer aldı.

Törene sanat dünyasından da aralarında Sezen Aksu, Ali Rıza Binboğa, Halit Kıvanç, İzzet Öz ve Şahnaz Çakıralp'in de bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.

Çok sayıda gazete ve televizyonun üst düzey yöneticisi, köşe yazarı ve basın çalışanının da bulunduğu törene, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, İstanbul Barosu Başkanı Kazım Kolcuoğlu ile bazı belediye başkanları iştirak etti.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile çok sayıda kişi çelenk gönderdi.

BAYKAL VE MUMCU

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ufuk Güldemir'in önemli bir gazeteci olduğunu belirterek, ''İyi bir gazeteci ve iyi bir aydındı. Basın için bir örnek oluşturdu'' dedi.

Ufuk Güldemir'in başarılı, girişimci bir ruha sahip olduğunu ifade eden Baykal, sürekli yeni ufuklara yelken açtığını söyledi. Güldemir'in güleryüzlü, yumuşak, çok sıcak ve sevecen bir kişi olduğunu anlatan Baykal, kendisini çok erken ve çok genç yaşta kaybetmenin üzüntüsü yaşadığını dile getirdi.

Baykal, Güldemir'in hayatını çok yoğun bir şekilde yaşadığını ifade ederek, ''Güldemir, toplum yaşamına imzasını attı, damgasını vurdu. Türkiye'nin dalgalı siyasi yaşamı ve kültürel dönüşümlerinde sağlam bir çizgi ortaya koyarak, örnek oldu. Kendisini çok sevdik, şimdi de çok özleyeceğiz. Allah rahmet eylesin'' diye konuştu.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu da, Güldemir'in sevenlerine sabır dileyerek, ''Gerçekten bir ufuk adamdı. Çok iyi bir insandı, iyi insan olabilmek önemli bir meziyettir. Allah rahmet eylesin'' dedi.