Terör saldırılarının tırmanışa geçmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine gerçekleştirilen güvenlik zirvesinden, "kurumlar arasında uyum ve eşgüdüm" mesajı çıktı. Açıklamada, "Terörizmle mücadele, demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde ancak büyük bir kararlılıkla sürdürülecektir" denildi. Görüşmenin ana eksenini oluşturması beklenen Kuzey Irak'a olası sınır ötesi operasyona ilişkin hiçbir ifade açıklamada yer almadı.

2.5 saat 45 dakika sürdü

Erdoğan'ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ve İçişleri Bakanı Osman Güneş'in katıldığı, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı 2 saat 45 dakika sürdü. Toplantıda Kuzey Irak'a sınır ötesi operasyon dahil, terörle mücadelede gündemde olan önlem, seçenekler ile TSK'nın ihtiyaçları masaya yatırıldı.
Toplantıdan sonra Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Toplantıda, bölücü terör örgütünün faaliyetleriyle mücadele başta olmak üzere genel güvenlik konuları ele alınmıştır. Terörle mücadelenin ülkemizin gündemindeki en öncelikli konu olduğu bir kez daha teyit edilmiş, bu konunun tüm çıkarların ve her türlü siyasi mülahazaların üstünde olduğu hususunda kimsenin kuşkusu bulunmaması gerektiği kaydedilmiş, halkımızın terör eylemlerine karşı her zaman birlik ve beraberlik içinde olduğunun görüldüğü memnuniyetle not edilmiş ve bu dayanışma ruhunun ve kararlılığın devam ettirilmesinin önemine dikkat çekilmiştir."

"Uyum içindeyiz"

Terörle mücadelede hükümetle TSK ve güvenlik kuruluşları arasındaki çalışmaların tam bir uyum ve eşgüdüm içerisinde yürütüldüğü vurgulanarak, "Terörizmle mücadele, her zaman olduğu gibi demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde, ancak büyük bir kararlılıkla ve tüm ilgili kurumlarımızın ortak katkısı ve işbirliği ile sürdürülecek, ülkemize yönelik tehdidin üstesinden gelinecektir" denildi.
Açıklamadaki, "demokrasi ve hukukun üstünlüğü" vurgusunun, son dönemde tartışılan, "Güneydoğu Anadolu'da olağanüstü hal (OHAL) veya sıkıyönetime dönüş olabilir mi?" sorularına yanıt niteliği taşıdığı yorumu yapıldı.
Genelkurmay Başkanlığı, terörle mücadele için Güneydoğu'da 4 bölgeyi 3 ay süreyle "geçici güvenlik bölgesi" ilan etmişti.

MİLLİYET