CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, "Türkiye'de 5 bin, Kuzey Irak'ta 500 terörist var. Burayı temizlemeden Kuzey Irak'a niye girelim" yönündeki açıklamasına, "Türkiye'deki terörün kaynağı Kuzey Irak. Türkiye'deki terör biterse Irak'tan bize ne? Karargâh orada. Orayı kurutmadan bu iş halledilemez" sözleriyle tepki gösterdi.

Baykal, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Erdoğan'ın açıklamalarını değerlendirdi. Baykal, Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından Türkiye'nin Kuzey Irak'a girmesinin beklenmesinin yanıltıcı olacağını ifade etti.
Terörle mücadele konusunda Türkiye'nin haklılığını ve güçlülüğünü bütün dünyaya kabul ettirmesi gerektiğinin altını çizen Baykal, "Erdoğan meseleyi hiç kavrayamamış. AKP iş başına geldiğinde sıfır terör vardı. 2002'den sonra artış oldu. Bu konuda AKP'nin çok ciddi yanlışları oldu. Terörün arkasındaki siyasi çevrelerle iyi ilişkiler geliştirerek, onların sırtını sıvazlayarak terörü etkisizleştirebileceğini zannetti" dedi.

Türkiye'nin Irak'tan yönelen terör tehdidi konusunda yaptırımları gündeme getirmesinin uluslararası hukuk açısından da sorun yaratmayacağını belirten Baykal, "Türkiye'nin caydırıcı gücünü kullanması lazım" diye konuştu. Baykal, TBMM'nin terör konusunda olağanüstü toplanması gerektiğini de ifade etti.

MİLLİYET