Sorular geçen yıla göre çok kolay ben de baktım ve kolay geldi. Bakalım öğrenciler nasıl bulacak..
Hem ailelerin hem de 1 milyon 639 bin öğrencinin merakla beklediği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) soruları ile ilgili çarpıcı açıklamayı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan SABAH'a yaptı. Öğrencilerin geçen yıl sistemin değişmesi ve bu değişiklikten çekinip, "nasılsa yapamam" diyerek, özellikle lisans programlarına yerleştirmeyi sağlayan ÖSS'de ikinci bölüm sorularını yapmaktan çekindiklerini anlatan Yarımağan, hem öğrencilerin hem de ailelerin yüreğine bu yıl soruların kolay olacağını söyleyerek su serpti. Soruların geçen yıla göre zor olmamasını istediklerini ve bu yönde çaba harcadıklarını söyleyen Yarımağan, sorular ile ilgili şöyle konuştu: "Geçen yıla göre sorular daha kolay. Özellikle geçen yıl adayların cevaplamakta çekindikleri 2 numaralı testlerden Matematik 2, Fen Bilimleri 2 testlerindeki soruları biraz daha kolaylaştırdık. Bu durumda da Sayısal 2'de geçen yıl 185'i geçen aday sayısı 108 bindi. Bu yıl bunun 180 bin olmasını bekliyorum. Gerçi kolaylık ve zorluk göreceli bir olay. Ben baktım, sorular geçen yıla göre daha kolay geldi. Ama öğrencilerin nasıl bulduğunu sınavda hep birlikte göreceğiz."

NASIL OLDUYSA SINIF GEÇMİŞLER
Yarımağan geçen yıl özellikle 2006 öncesinde mezun olan adayların lise 2 ve lise 3 müfredatındaki dersleri öğrenmeden "nasıl olduysa geçer not alarak" mezun olduklarını söyledi. Yarımağan, "Özellikle de bu adaylar sorulara cevap veremeyeceklerini düşünerek, çekindiler. Onun için bu adaylar daha çok birinci testteki puanlarla bir yere girmeye çalıştılar. O zaman 2 numaralı puanı hesaplanan özellikle de 185'i geçen aday sayısı sınırlı kaldı" diye konuştu.

30 SORUYU YAPAN 89 KİŞİ
Geçen yıl ön lisans programlarına kabulde kullanılan ve tüm adayların yapmak zorunda olduğu testlerden özellikle Fen Bilgisi-1 bölümüne öğrencilerin cevap vermediklerini anlatan Yarımağan, "Oysa Fen 1 tüm adaylara hitap ediyor. Hepsinin cevaplaması gerekiyordu. Hepsi o konuları okudu. Ancak yapamadılar. Matematik 2, Fen 2'de hepsi o dersleri almıyor. Ama Fen 1 hepsine hitap ediyor. Buna karşı cevap veren aday sayısı son derece az. 1 milyon 100 bini buna dokunmuyor doğru düzgün. 1 milyon 530 bin kişiden yalnızca 30 soruyu yapan kişi sayısı 89. sadece 522 bin kişi 1 ve üstünde soru yapmış. 960 bin kişi ise 0 ya da 0.5. Ama geçmişler sınıflarını nasılsa" şeklinde konuşuyor.

ESAS DEĞİŞİKLİK ADAYLARDA
Yarımağan'a göre bu yıl sınavda asıl değişikliği adaylar yapacak. Çünkü geçen yılki lise müfredatı ile testlerin önem ve anlamını artık biliyorlar. Yarımağan şunları anlatıyor: "Zaten bu yıl başvuran adaylardan 801 bini son sınıf öğrencisi. Geçen yıl mezun olanlar da benzer biçimde son sınıf derslerine önem verdiler. 2 yıl öncesi ve daha öncesinde mezun olanlar da bir miktar açıklarını kapattılar. Bu yıl daha çok Matematik 2, Fen Bilgisi 2, Sosyal 2 testlerine cevap vereceklerini düşünüyorum. Böylece SAY2, SÖZ2, EA2 puanı hesaplanan ve 185'i geçen aday sayısı geçen senenin bir hayli üzerinde olacak."

sabah