AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye’de laikliğin önemini kabul ettiklerini, ancak laikliğin, "demokrasi ve hukukun üstünlüğüne tam saygı gösterilerek" savunulması gerektiğini söyledi.

Rehn, Avrupa Parlamentosunun (AP) ırkçı Kimlik, Gelenek ve Egemenlik Grubunun Belçikalı üyesi Philip Claeys’ın Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.

Türkiye’nin ordu üzerinde sivil kontrolü AB ülkelerindeki uygulamayla aynı düzeye getirmesinin üyelik yolunda en önemli öncelikler arasında bulunduğunu kaydeden Rehn, Genelkurmay Başkanlığının 27 Nisandaki açıklamasının ardından AB Komisyonunun, "demokrasinin, demokratik kurumlara bırakılması" gereğinin altını çizdiğini hatırlattı.

Rehn, "Ordudan yapılan açıklamanın ardından Türkiye’de düzenlenen (Cumhuriyet) mitinglerin laikliğe demokrasi bağlamında sahip çıktığını ve temel sloganının ’Şeriata hayır, darbeye hayır, tam demokratik Türkiye’ olduğunu hatırlatmakta fayda gördüğünü" belirtti. Rehn, "Türkiye’de laikliğin önemini kabul ediyoruz, ancak laiklik, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne tam saygı gösterilerek savunulmalı" dedi.

Belçika’daki ırkçı Flaman (Vlaams Belang) partisinden AP üyeliğine seçilen Philip Claeys, soru önergesinde, "mitinglere katılan yüz binlerce insan gibi ordunun de geleneksel laikliği koruma rolüne uygun olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığından memnuniyetsizliğini gösterdiğini" ve AB Komisyonunun "orduyu eleştirirken, İslamcı AK Parti’ye destek verdiğini" iddia etmişti.

Vatan