Erdoğan, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Milliyet Gazetesi yazarı Taha Akyol, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan'ın sorularına samimi yanıtlar verdi. 

'Liderler Zirvesi’nde Taha Akyol, Başbakan Erdoğan' son günlerde yoğuklaşan terör eylemleriyle ilgili düşüncelerini sordu. Diplomatik faaliyetlerden bir sonuç alınamazsa Türkiye'nin K.Irak’a girip girmeyeceğine yönelik soruya Erdoğan şöyle yanıt verdi:


"Irak’ta şu anda bir karmaşa var. Siyasi güç belli değil. Ama gerekeni yaparız. Barzani ile görüşmem ama Talabani ile görüştüm."

Ertuğrul Özkök'ün, "K.Irak’a girmenin bir çözüm olacağına inanıyor musunuz?" şeklindeki sorusuna da yanıt veren Erdoğan, "Zamanlama çok önemlidir.  Oraya adım attığınız zaman çıkmanız gerekir. Türkiye’de şu ana kadar 84’ten beri 12 bin 813 kayıp verdik. Terörle şu anda ABD boğuşuyor. Çözüyor mu? Çözemiyor. Yani burada acaba böyle kötülersek bir siyasi rant elde edebilir miyim diye düşünmemeliyiz. Burada herkez bu işten sorumludur. Önce ülkemizi düşünmeliyiz?" dedi.