Felaket senaryosu tamamen rezillik ABD’deki Hudson Enstitüsü’nde Türk askeri heyetinin de katıldığı bir toplantıda Türkiye’de suikastlar ve PKK katliamları ile olası Kuzey Irak harekatına ilişkin senaryoların tartışıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. AKP’li Bağış "ABD’nin PKK konusunda atacağı adımın AKP’ye yarayacağının bile söylendiği iddia ediliyor. Bunu diyen vatan hainidir" dedi.

WASHINGTON’daki muhafazakár eğilimli Hudson Enstitüsü’nde geçtiğimiz çarşamba günü Türkiye ile ilgili bir toplantıda tartışıldığı iddia edilen senaryolar internette yayılarak olay yarattı. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Türkçe bölümünde yayınlanan haberde; Washington’u ziyaret eden bir Türk askeri heyetinin de katıldığı belirtilen toplantıda şu senaryo ele alındı: "Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu’ya suikast düzenleniyor. PKK İstanbul Beyoğlu’nda 50 kişinin öldüğü eylemi üstleniyor. Haziran ayının son günlerinde gerçekleşen bu olaylardan sonra Türkiye, 50 bin askerlik bir kuvvet ile Kuzey Irak sınırını geçerek, bir askeri harekát düzenliyor." İddiaya göre Kuzey Irak’taki PKK liderlerinin bu aşamada Türkiye’ye teslim edilmesinin, siyasi sakınca doğurabileceği ve AKP’ye yarayacağı ayrıca Amerika’nın Türkiye’deki bazı siyasi partileri kayırdığı izlenimi yaratacağı toplantıya katılan bir Türk uzman tarafından ifade ediliyor. Washington’da bulunan AKP İstanbul Milletvekili ve Başbakan Erdoğan’ın danışmanı Egemen Bağış felaket senaryolarına tepki gösterdi.

VATAN HAİNLİĞİ

Bağış Hürriyet’e şunları söyledi: "Benim Anayasa Mahkemesi Başkanım’ın öldürülmesini bile ortaya atan kansız senaryoları kınıyorum. ABD’nin PKK konusunda atacağı adımın AKP’ye yarayacağı ve bu nedenle de herhangi bir adım atılmaması gerektiğinin bile söylendiği iddia ediliyor. Ben diyorum ki, eğer böyle bir şey varsa bunu diyenler vatan hainidir. Böyle rezillik olur mu? Şiddetle kınıyorum ve hain diyorum böyle düşünenlere. Daha ne diyeyim?"

İDDİALAR ASILSIZ

Hürriyet’in edindiği bilgilere göre, Washington’u ziyaret eden Türk askeri heyeti sadece Hudson Enstitisü değil başka kuruluşlarda da önceden planlandığı üzere çeşitli temaslarda bulundu. Konuyla ilgili "iyi haber alan" kaynaklar, söz konusu haberlerde iddia edilenlerin "kesinlikle doğru olmadığını" ifade ettiler. Kaynaklar, Türk askerinin profesyonel olduğunun ve profesyonelce davrandığının altını özellikle çizerek, söz konusu felaket senaryosu iddialarının tamamen asılsız ve saçma olduğunu vurguladılar. Bir kaynak, "Böyle bir şey olabilir mi? Bildikleri varsa, bu saçma sapan iddiaları ortaya atanlar konuşsun" dedi.

Hudson Enstitüsü’nden Program Direktörü Zeyno Baran da geçen Aralık ayında Newsweek Dergisi’nde yer alan yazısında, Türkiye’de askeri müdahale olması şansının "yüzde 50-50" olduğunu ortaya atmış ve çok sert tepkilere hedef olmuştu.

Toplantıya kimler katıldı

BBC’nin haberine göre Hudson Enstitüsü’nde, Türk diplomatlarının davet edilmediği belirtilen toplantıya, Türkiye’den, Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Stratejik Araştırma ve Etüd Merkezi’nin Başkanı, bazı yetkilileri ile Türkiye’nin Washington’daki Savunma Ataşesi Tuğgeneral Bertan Logarlaroğlu katıldı. Haberde, "Toplantıda ayrıca Kürdistan Bölgesel Yönetimi Washington Temsilcisi ve Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin oğlu Kubat Talabani’nin de hazır bulunduğu yönünde bilgiler var" denildi.