Gazze'den ilk Türk vatandaşı salı günü çıkarılarak Türkiye'ye gönderilecek. Gazze'den çıkmak için 2-3 ailenin daha başvurduğu ve çıkış için hazırlıklarını yaptığı öğrenildi.

Gazze'den ilk tahliye edilecek Türk vatandaşı Işıl Zakkut, 15 yıldır yaşadığı bölgeden buruk ayrılacak. Işıl Zakkut, Gazze şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Lahya'da, 5 çocuğu ve tekstilci Filistinli eşi Şaban Zakkut ile yaşıyordu.

Hamas'ın iş başına gelmesiyle İsrail ile bağlantıların kesilmesi sonucu, bölgedeki birçok Gazzeli gibi maddi durumların bozulması, Zakkut ailesini de olumsuz etkiledi. Işıl-Şaban Zakkut'un evlilik yaşamları da bozulurken, Zakkut ısrarla Türkiye'ye dönmek istedi.

Füze saldırıları, iç çatışmaların hayatının bir parçası haline geldiğini belirten Işıl Zakkut, artık durumun düzeleceğine ümidinin kalmadığını belirtti.

Işıl Zakkut, "Ben ailevi sorunlardan ötürü i,5 ay kadar önce başvurumu yapmıştım. İç çatışmaların devreye girmesiyle, tahliye işlemleri de hızlandı. Gidiyorum ama, gözüm arkada kalacak. Eşim çocuklarımın benimle gitmesine izin vermedi" dedi.

Işıl-Şaban Zakkut çiftinin en küçüğü 6, en büyüğü 16 yaşında 5 çocukları bulunuyor.

Zakkut, İstanbul'da yaşayan ablasının yanına gideceğini, bir süre sonra bir şeyler yapmak için uğraşacağını belirterek, şunları söyledi:

"Yeni bir yaşantı kurmam gerek. 15 yıldır buradayım. Türkiye'de ne tür zorluklarla karşılaşacağımı bilmiyorum. Birkaç ay içinde bir iş bulup ya da başlatıp, bir düzen kurabilirsem, çocuklarımı da yanıma almayı düşünüyorum."
Türkiye'de eğitim gören Şaban Zakkut ise "Eşim Işıl 5 çocuğunu bırakıp gitmek istiyor. Nasıl gider bir anne çocuklarını bırakıp? Tek sorum bu" diye konuştu.

Şaban Zakkut, konuyla ilgili çok fazla konuşmak istemediğini belirterek, "Gitmek istiyor, gitsin... Artık karışmıyorum, ne yapayım, zorla tutacak halim yok" dedi.

Şaban Zakkut, eşine hep birlikte Türkiye'ye gitme önerisinde bulunduğunu, ancak bunun kabul görmediğini de söyledi.

 
AA