Yaban dünya

Aylin Önay TAN-Cumhuriyet


İlkel avcı toplayıcı topluluklarda avcının önemi büyüktür. Günlük rızkı temin eden, topluluğun devamını sağlayan, gerektiği durumlarda koruyan, savaşan, güvenliğin bekçisi olan avcıdır.


Avcı aynı zamanda habercidir. Çevrede olup bitenin haberi avcıdan alınır. Avcının getireceği günlük av kadar getireceği haber de merakla beklenir. Doğadaki izleri okuyan, en ufak değişikliği farkeden, devinimin nabzını tutan avcıdır.


Avcı bir anlamda gündüzün gazetecisidir, muhabiridir, habercisidir. Aynı avcı gibi haberci de hedefinden şaşmaz, gözünden hiçbir detayı kaçırmaz. Gazete sofrasına sunulan habercinin günlük avıdır.

 

Avcılıkla habercilik iç içe bir yumaktır. Anında karar verme yetkisi, avı ve haberi yakalayan zamanlamada kendini gösteren eşsizbir beceridir.

Doğru haberi avlayabilmek, günün en nadide avını tezgaha koyabilmek her haber avcısına nasip olmaz. Ortada avlanan mal olmayınca iş palavralara dökülür. Medyacılık palavralar konusunda avcılığı aratmaz hatta feci halde sollar.
 
Gerçek bir avcı yada haberci olabilmek bu yaban dünyanın bazı insanlara verdiği nadir bir yetenektir. İçten gelir Ufuk GÜLDEMİR'in gazetecilikteki gücü avcılığından avcılık tutkusuda haberci ruhundan geliyordu.
Ufuk doğuştan avcıydı.

Çelişkili gözükmesine rağmen doğanın korunması için en çok gayreti gösterenlerin başında her zaman avcılar olmuştur.