Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Melih Meriç'in hazırlayıp sunduğu Basın Kulübü'nün bu haftaki konuğu CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oldu.

CHP lideri, Habertürk Ankara Temsilcisi Taki Doğan, Sabah Gazetesi yazarı Metahan Demir, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Keskin ve Hürriyet Gazetesi Şükrü Küçükşahin'in sorularına yanıt verdi...

Tıkanan Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini değerlendiren baykal AKP'nin tavrının uzlaşmadan yana olmadığını belirterek, "Biz sandıktan birinci parti çıkarsak AKP de dahil tüm partileri ziyaret ederek uzlaşma arayacağız" diye konuştu.

İşte baykal'ın Basın Kulübü'nde yaptığı o açıklamalar...

Baykal: Biz 49 vekille TBMM Başkanı seçmişiz, siz 364 vekille Cumhurbaşkanı seçemeyeceksiniz. Bunun altında ne var? Biz sorumlu bir siyasi partiyiz. Seçtirtemeyen bir yönetim kimi ne hakla suçluyor? Bu onların başarısızlığıdır. Türkiye'de Cumhurbaşkanı mutlaka uzlaşmayla seçilmelidir. Bunu denemediği için, dayattığı için Cumhurbaşkanı seçilememiştir. Başbakan kendisi Cumhurbaşkanı olmak istedi. Attık önlerine bir çelik comak oynuyorlar, dedi. Sen olaya böyle yaklaşmışsın. Demokrasi işliyor, kamuoyu hak vermiş, umudu saklı tutabilmek için olmayacağını da söylememişsin, uzlaşma zamanını harcamışsın. Kendisi seçilmek istedi, seçilemedi, süreci tıkadı. Son dakikada bir aday cıkardılar. Kiminle uzlastın? Niye girmediler parlemontaya diyor? Demokrasinin hakları bunlar. Kimse sana mecbur değildir. Hukuku doğru okuyamadı. Demokrasiyi doğru değerlendiremedi. Kendi gücünü kullanmayı başaramadı. Önümüzdeki dönemde, ders aldık, bir kere daha görüldü. Tek başına bir siyasi parti genel başkanının dayatma yapması doğru değil, bir mutabakata ihtiyaç var. Birinci parti çıkarsak, AKP dahil diğer partilere ziyaret yaparım. Seçimden sonra yapacağım ilk iş, gidip Genel Merkezleri'ni ziyaret etmektir.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

VİDEO İÇİN TIKLAYIN 2