CHP İzmir milletvekili adayı ve Bülent Ecevit’in eski koruma müdürü Recai Birgün, 22 Temmuz seçimlerinde Türkiye’nin geleceği için Rahşan Ecevit’in de oyunu CHP’ye vereceğini söyledi. Rahşan Ecevit 30 yıl aradan sonra ilk kez CHP’ye oy verecek.

Ecevit’in 8 yıl koruma müdürlüğünü yaptıktan sonra emekli olup siyasete atılan Recai Birgün "Türk halkı DSP’nin yapmış olduğu fedakarlığın farkında. DSP, ülkemizin bulunduğu zor dönemi atlatabilmesi ve Cumhuriyet rejiminin kesintisiz devamını sağlamak amacıyla CHP ile işbirliğine gitti. Bu Türkiye’nin önünü açacak bir proje" diye konuştu. Rahşan Ecevit’in ittifakın gerekliliğine inandığının altını çizen Birgün, Ecevit’in de CHP’ye oy vereceğini belirtti. Birgün, "İttifakların bu kadar gerekliliğine inanan sayın Rahşan Ecevit, gerektiğinde ülkenin geleceği için ne gerekiyorsa yapacaktır. Zaten kendisinden de başka türlü bir davranış beklenmez. Yaptığımız sohbetlerde bu işbirliği hareketine destek vereceğini ve oyunu bu seçimde CHP için kullanacağını belirtti" diye konuştu.

Rahşan Ecevit, CHP’ye en son Bülent Ecevit’in genel başkanlığı döneminde, CHP’nin yüzde 41 oyla birinci parti olduğu 1977 seçimlerinde oy kullandı. CHP’nin en yüksek oyu aldığı seçimde Rahşan Ecevit eşi Bülent Ecevit’le Oran’da oy kullandı. 5 Haziran 1977 seçimlerinde CHP’nin oyunu yüzde 41’e çıkararak tarihe geçen Bülent Ecevit, 1979 ara seçimlerinde ise başarısız olarak görevden çekilmişti. 12 Eylül darbesinin ardından siyaset yasağı alan Bülent Ecevit, 1985 yılında Demokratik Sol Parti’nin kurulmasıyla birlikte yeniden siyaset arenasındaki yerini almış oldu.

ANKA