Bildirgenin sıradan bir seçim bildirgesi olmadığını ifade eden Baykal, bildirgeye “Pusula” adını verdiklerini, Türkiye’ye bir pusula sunduklarını kaydetti. Seçim bildirgesini CHP Genel Merkezi’nde, kurmaylarıyla birlikte açıklayan Baykal, tek başına iktidar hedeflediklerini belirterek, “72 milyondan oy istiyoruz” dedi.

# Türkiye'nin bütünlüğüne sahip çıkılacak, terörün kaynağı kurutulacak.
# Toplumsal destekli güvenlik sistemi ve şeffaf semt karakolları ile güvenlik kentleri yaratılacak.
# Yobazlığa asla geçit verilmeyecek. Dinin siyasi istismarına son verilecek.
# AB ile ilişkiler tam üyelik hedefine yönelik olacak, çifte standartlar kabul edilmeyecek.
# Yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi koşulsuz sağlanacak. Yargıda siyasallaşma önlenecek.
# Milletvekili dokunulmazlığı ifade özgürlüğü ile sınırlanacak.
# İşçi, memur ve emeklilerin maaş kayıpları kapatılacak. Her yıl enflasyon ve refah payı üzerinde maaş artışı sağlanacak. İşçiler için getirilen 9 bin günlük prim ödeme gün sayısı 7 bine indirilecek. Muhtarların, muhtaç sanatçıların ve yoksulların primlerini devlet ödeyecek. Esnafın destek primi yüzde 10'a indirilecek.
# Ulusal sağlık sigortası kurulacak. Tüm yurttaşlar sadece nüfus cüzdanını göstererek, gerekli her türlü sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanacak.
# Çiftçi ve besiciye verilen tarımsal destekler 2 katına çıkarılacak. Çiftçinin kullandığı gübre, ilaç ve sulama için tükettiği KDV indirilecek. Mazottan ÖTV kaldırılacak.
# Doğu ve Güneydoğu Anadolu, gelişmiş bölgelerin refah düzeyine çıkarılacak.
# Halkbank, KOBİ'lerin ve esnafın ihtisas bankası olacak. Esnaf ve KOBİ Bakanlığı kurulacak.
# 10 yıllık zorunlu temel eğitime geçilecek. Üniversiteye giriş sınavları kaldırılacak.
# Kadınlara uygulanan her türlü şiddete karşı kararlılıkla mücadele edilecek.
Seçim bildirisini açıklayan Baykal, Türkiye'nin zarar görmemesi için gerekli duyarlığı sergileyeceğini belirtti.

SORULAR

Gazetecilerin seçim beyannamesi ve güncel konularla ilgili sorularını yanıtlayan Baykal, kendilerinin gelecek dönem iktidar olacaklarına kesin gözüyle baktığını söyledi.

Türkiye'nin borçlarını ödememem gibi bir polikayı asla kabullenemeyeceklerini belirten Baykal borçların daha kolay ödenmesiyle ilgili politikalar geliştireceklerini söyledi.


Baykal mazot fiyatlarından ÖTV'yi kaldıracaklarını belirtti. Mazot konusunda kesin bir fiyat fervem popülizmi yapmayacağını söyleyen Baykal, devletin mazottan kar etmesinin engelleneceğini söyledi.
Baykal bu iktidarın artık gidici olduğu gerçeğini gördüğünü belirterek, "Önümüzdeki dönemde CHP'nin iktidar olduğuna inanıyorum" dedi.
Dün gene bir şehit verdiğimiz hatırlatan Baykal, "Başbakan, aman şehit haberlerini vermeyin ya da sessizce verin diyor. Bu terörü azaltmaz, azdırır. Biz TSK'nın gerekeni yahmak üzere hazır olduğunu biliyoruz. Ortada bir tek ihtiyaç var o da siyasi karar. Biz de bunu söylüyoruz: Uluslararası komşuluk ilkelerine ters, terörü himaye eden davranışların bitirilmesini istiyoruz. ABD; Irak ve tüm dünya ülkeleri dahil bu gayrı meşru Türkmiye'ye yönelik terörü himaye eden Kuzey Irak politikasını derhal değiştirmelidir. Bu konuda Türkiye seyirci kalamaz. Bu konuda talep dile getirilmelidir. Bu konuda bir zaafiyet var. Daha geçen gün Başbakan çıktı, "Türkiye'deki terör bitti de mi K. Irak'a sıra mı geldi" dedi. E, sen o zaman ABD'den ne istiyorsun, Irak'tan ne istiyorsun: rakamlar yanlıştır. beyanlar yanlıştır. Tam tersi sayılar söz konusu. Biz Suriye ile ilişkileri kestik Türkiye rahatladı. Kuzey Irak'la da ilişkiler kesilmelidir. Türkiye bu kararlılığı ortaya koymalıdır" dedi.
Baykal, "MGK ne der bilemem ama biz Türkiye'nin 'artık yeter' tavrı içen girmesini istiyoruz" şeklinde konuşmasını bitirdi..

(ANKA)