Ankara İl Jandarma Alay Komutanlığı ile Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın ortak düzenlediği operasyon sonrası tutuklanarak cezaevine konulan 22 sanığın, sahte çürük raporu düzenlediği kişiler arasında bulunan 6 kişinin PKK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmaktan mahkum olduğu veya örgüte katılıp terörist eylemlerde bulunduğu tespit edildi.
      Sahte rapor sağlanan yaklaşık 500 kişi üzerinde yapılan inceleme sürerken aralarında terör örgütü ile ilişkili başka isimlerin ortaya çıkabiceği belirtiliyor.
      Gizlilik kararı alınan hazırlık soruşturmasına konulan dosyalarda, sahte çürük raporu alan PKK üyeleri hakkında tutuklama kararı çıktığı belirtildi. Askere gitmek istemeyenlere sahte çürük raporu düzenlediği için tutuklanarak cezaevine konulan sanıklar arasında bir emekli kurmay albay, bir albay ve üç astsubay da yer almıştı.
      Sahtecilik suçunu işledikleri iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konulan sanıkların şu ana kadar yaklaşık 500 kişiye sahte çürük raporu verdikleri tespit edildi. Hazırlık soruşturmasını yürüten yetkililer, bu sayının artmasını beklediklerini belirterek, “Sanıklar beş yıldır para karşılığı çürük raporu veriyorlarmış. Uzun soluklu bir araştırma sonrası operasyon yapıldı. Sahte rapor verenleri tek tek tespit edip yargı önüne çıkartacağızö değerlendirmesinde bulundular.
      Tutuklanan sanıkların, yaklaşık 50 bin YTL’ye sahte çürük raporu düzenlediği belirtildi. Sahte çürük raporu alan kişiler arasında bazı işadamlarının da olduğu kaydedildi.
      Hazırlık soruşturmasının tamamlanmasının ardından davanın açılacağı kaydedildi.