ŞANLIURFA Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ÖSS’de sahtecilik yapan ve toplu kopya çektiği iddiasıyla gözaltına alınan ikisi kadın 48 kişinin sorgusu tamamlandı. Sınavda kopya çektiği tespit edilen 21 zanlı, TCK’da ’ÖSS’de kopya çekmeyi’suç sayan bir madde olmadığı için serbest bırakıldı. ’Organize suç örgütü kurmak, üye olmak ve haksız kazanç elde etmek’ suçlarından adliyeye sevk edilen 27 kişiden 17’si ise tutuklandı.

Kazanma garantisi vermişler
Şanlıurfa’daki polis ekipleri, özel dershane sahibi Halis Ata ve İmam Demir adlı öğretmenler ile üniversite öğrencisi Hasan Günbay’ın liderliğinde oluşturulan suç örgütünün, ÖSS’ye girecek öğrencilere, ’sınavı kazanma garantisi’ verdikleri ihbarı üzerine harekete geçerek 4 ay boyunca bu kişilere yönelik ’Sistem’ adlı operasyon başlattı. Operasyonda, zanlıları ve bu kişilerle irtibata geçenleri izleyen polis, zanlıların öğrencilere sınavı kazanarak üniversiteye girme garantisi verdikleri, bunun karşılığında da öğrencilerden 5-60 bin YTL talep ettiğini saptadı.

10 üniversiteli joker
Zanlıların 10 üniversite öğrencisini ’Joker’adı verilen uygulama ile bazı öğrencilerin yerine sahte nüfus cüzdanı ve sınav belgesiyle ÖSS’ye soktuğu saptandı. Kendi başına sınava giren diğer öğrencilerin ise salona iç çamaşırı ve koltuk altlarına yerleştirdikleri ince cep telefonlarıyla girdikleri, daha sonra tuvalet ihtiyaçları için gittikleri lavaboda cep telefonlarını kolayca ulaşabilecekleri ceplerine yerleştirdiği saptandı. ’Joker’ olarak sınava girenlerin çözdükleri soruların yanıtlarının daha sonra SMS yoluyla diğer öğrencilere ulaştırıldığı belirlendi. Eş zamanlı düzenlenen operasyonla Adıyaman’da 1, Mersin’de 2, Hatay’da 12, Şanlıurfa’da 17 ve Birecik’te ise 16 olmak üzere toplam 48 kişi gözaltına alındı.

2’si 18 yaşından küçük
Gözaltına alınan zanlılardan 2’si 18 yaşından küçük toplam 21 kişi, savcının talimatı doğrultusunda alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. TCK’da kopya çekmeyi suç sayan bir madde bulunamadığı için 21 öğrenci serbest bırakılırken, aralarında 2 kadının da bulunduğu 27 zanlı geniş güvenlik önlemi altında Adliyeye sevk edildi. Emniyet Müdürlüğü’nden Çevik Kuvvet’e ait bir otobüsle Adliye’ye gönderilen zanlıların ’Suç İşlemek İçin Örgüt Kurmak ve Bu Örgüte Üye Olmak, Haksız Kazanç Elde Etmek’ suçlarını içeren TCK’nın 220’nci maddesine muhalefet suçlarından Cumhuriyet Savcısı’na ifade verecekleri belirtildi. Öte yandan suç örgütünün sınav organizasyonunda görev alan 4 kişi de aranıyor.