Ali Mayda, doldur boşalt eğitiminde kaza kurşununa kurban gitti. Ordu kurşunun bedelini, ailesinden istiyor

Aile oğullarının yasını tutarken savcılıktan gelen bir yazıyla şoka uğradı. Ordu zayi olan kurşunun bedeli, 1 YTL 75 kuruşu onlardan istiyordu...

Askerliğini yaparken kendi silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden erin ailesinden bu kurşunun bedeli olan 1.75 YTL’nin tahsilinin istenmesi, evlat acısı yaşayan ailede büyük üzüntü yarattı.

Ailesi Bursa’nın Gemlik ilçesinde yaşayan, kendisi ise Ankara’da bir televizyon kanalında muhabir olarak çalışan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Radyo Televizyon Sinema bölümü mezunu Ali Mayda, 12. Hava Ulaştırma Üssü’nde askerlik yapıyordu. Mayda, 22 Mayıs 2005 gecesi nöbet tuttuktan sonra gelen ring arabasına bindi. Araç “doldur boşalt istasyonu” denilen yere geldiğinde durdu ve askerler inmeye başladı. Karanlık ve sessiz olan araçta tam da bu anda bir silah sesi duyuldu. Lambayı yakan görevli Ali Mayda’nın kafasının parçalandığını gördü.

“Silah tam dolduruşta”

Olaydan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı bir soruşturma açtı.
Savcılık 7 Mayıs’ta bitirdiği soruşturma sonunda olayın çok büyük bir olasılıkla kaza olduğunu belirtti. Askeri Savcılığın Mayda’nın ailesine gönderilen takipsizlik kararında, er Ali Mayda’nın silahının yarım dolduruşta olması gerekirken emirlere aykırı biçimde tam dolduruşa getirdiği belirtilerek olay gecesi uyku sersemliği ile doldur boşalt istasyonuna gelen araçtan kalkarken kaza neticesi elinin tetik tertibatına gitmiş olabileceği belirtildi.

Kusur kendisinin

Kararda yine yakın mesafe atış olduğu için çok düşük de olsa intihar olasılığının söz konusu olabileceği, ancak bu ikisi arasındaki ayrımın hiçbir zaman yapılmasının mümkün olamayacağı belirtildi. Kararda “Her iki halde de erin ölümünün tamamen kendi hareket ve kusuru ile gerçekleştiği” belirtildi.

Hazine zararının tahsili

Kararın baş kısmında olayın özetinin hemen ardından mutad bir uygulama olarak hazine zararı da belirtildi. Büyük harflerle yazılan “HAZİNE ZARARI: 1.75 YTL” ifadesinin ardından “Olay neticesinde meydana gelen M-1 marka piyade tüfeğine ait 1 adet mermi bedeli karşılığı olan 1.75 YTL Hazine zararının ilgililerden takip ve tahsili bakımından dosyadan çıkarılacak ilgili evrak suretlerinin Kayseri Muhakemat Müdürlüğü’ne gönderilmesine karar verildi” denildi.

Takibe konulmayacak

Karara göre hazine bedelinin “ilgililer” ifadesiyle kastedilen ölen erin mirasçıları olan anne ve babasından tahsil edilmesi gereği doğdu. Ancak Mayda’nın ailesine henüz Muhakemat Müdürlüğü’nden bir ödeme emri gelmedi. Muhakemat Müdürlüğü’nün, Maliye Bakanlığı tebliğlerine göre en az 4 YTL posta parası harcanacağını göz önüne alınarak bu paranın ödenmesini takip etmemesi bekleniyor.

VATAN