Adana'da sığırlar, dev vantilatörlerle serinletilirken, Prof. Dr. Şeref İnal, sıcak bölgelerde fanlarla hava sirkülasyonu sağlanarak ya da tepeden su püskürtme yöntemiyle serinlik sağlanılması önerisinde bulundu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğüne bağlı Çukurova Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Numan Kılıçalp,  sıcağın sadece insanları değil hayvanları da olumsuz etkilediğini bildirdi.

Kılıçalp, et ve süt veriminden faydalanan sığırlar için maksimum sıcaklığın 22 dereceyi geçmemesi gerektiğine işaret ederek, “Oysa son günlerde hava sıcaklığı sınır seviyesinin yaklaşık iki katına çıktı. Bu durumun, sığırlarda süt, et ve döl verimi kayıplarına yol açmaması için çaba harcıyoruz” dedi.

Sıcağın, hastalıkların görülme sıklığını da artıracağına dikkat çeken Kılıçalp, “Enstitümüze bağlı Ali Hocalı Çiftliğinde, araştırma amaçlı olarak dünyanın dört bir yanından getirdiğimiz spermlerle döllediğimiz yaklaşık 300 baş hayvanın bir başka özelliği de sıcağı karşı dayanıklı oluşları. Yaptığımız gözlemlerde, bu özellikteki hayvanların bile sıcaktan etkilendiğini gördük” diye konuştu.
Aşırı sıcakların et, süt ve döl verimini düşürmemesi için dev vantilatörlerle önlem aldıklarını ifade eden Kılıçalp, “Sıcağın yoğun olduğu öğlen saatlerinde vantilatörleri merkezi sistemle çalıştırarak, hayvanları serinletiyoruz” dedi.

Kılıçalp, sıcağın bir başka olumsuz etkisinin de hayvanlarda iştah kesilmesi ve stres olduğunu ifade ederek, bunun için hayvan turşusu olarak da bilinen silajla hayvanların iştahını açmaya çalıştıklarını kaydetti.

-SICAKLAR, İNEKLERİN SÜT VERİMİNİ AZALTTI

Öte yandan mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Konya'da da yeterli serinletme sistemine sahip olmayan ahırlarda, inek başına süt veriminin günlük yaklaşık 5 kilogram azaldığı belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şeref İnal, ineklerin süt veriminin aşırı soğuk ve aşırı sıcakta azalabildiğini söyledi.

İnal, yurt genelindeki sıcaklık artışlarıyla süt inekçiliği yapan işletmelerde, benzer verim kayıpları yaşayabileceğini vurguladı.
Kapalı ahırlar bir yana, hava sıcaklığının 25 derecenin üzerine çıktığı günlerde yarı açık ahırlarda bile benzer sorunlarla karşılaşılabildiğini anlatan İnal, “Bu nedenle aşırı sıcaklarda ahırlarda fanlarla hava sirkülasyonu sağlanarak ya da tepeden su püskürtme yöntemiyle serinlik sağlanmalıdır” dedi.

Ter bezleri olmadığı için ineklerin, atlar ya da ter bezleri bulunan diğer canlılar gibi terleyemediklerini, soluk alıp vererek vücut sıcaklıklarını korumaya çalıştıklarını anlatan İnal, şunları kaydetti:
“İneklerde en önemli nokta süt verimidir. Bunu etkileyen 2 önemli faktör ise yeteri kadar yem yemek ve su içmektir. Ancak 25 derecenin üzerinde sıcağa maruz kalan inekler, hızla soluk alıp vermeye başlarlar. Bu nedenle soluk alıp vermekten, yem yemeye ya da su içmeye bile zaman bulamayabilirler. İnekler aşırı sıcakta iştahları azaldığı için daha az yem ve su tüketirler. Bu nedenle hava sıcaklığının 25 dereceyi aştığı durumlarda, ineklerin süt verimi yüzde 30-35 azalabilir.”

İnal, sıcaklığın 35 dereceyi bulması durumunda ise ineğin sadece hayatta kalmaya çalıştığını, daha uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kalması durumunda ise metabolizma problemleri ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

SÜT VERİMİ İNEK BAŞINA 5'ER LİTRE AZALDI

Konya'da yarı açık sistemle süt inekçiliği yapan İsmail Kırmızı da sıcaklığın 35 derecenin üzerine çıktığı son birkaç gündür, ineklerinin sıcaktan olumsuz etkilenmeye başladığını belirtti.

Daha önce ortalama günde 20'şer litre süt veren ineklerinin sütünün, bunaltıcı sıcakların yaşandığı bugünlerde ortalama 5'er litre azaldığını anlatan Kırmızı, “Ahırımda özel serinletici sistemler bulunmuyor. Çünkü böyle bir durumda önceki yıllarda karşılaşmamıştık. Sıcakların yerini bir an önce daha serin günlere bırakmasını dilemekten başka çaremiz yok” diye konuştu.
Kırmızı, sıcaklara bağlı benzer verim düşüşlerinin, aynı şekilde süt inekçiliği yapan komşu ahırlarda da gözlendiğini sözlerine ekledi.

(Hürriyet)