Yazın kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde özellikle bayanlar olmak üzere, erkekler ve tüm yaş grupları için formda bir vücuda kavuşmak öncelikli bir konu haline gelmiş durumda.

Ne var ki beslenme alışkanlıklarımızın günümüzde form değiştirmiş olması, hacmi az enerjisi bol fast - food tarzı beslenmenin yaşam tarzımız haline gelmesi kilo problemlerini de beraberinde getiriyor.

Ayak üstü hızlı beslenme (fast - food) modeli ile ne kadar kısa sürede kilo alıyorsak o kadar kısa sürede de vermeyi istiyor, mucize diyetler (enerjisi oldukça düşük) peşine düşüyoruz. İşte bu noktada sağlımızı da etkileyecek yanlışlar zincirinin halkalarını oluşturuyor.

Medical Park Bursa Hastanesi beslenme ve diyet uzmanı Gülşah Esensoy, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde formda bir vücuda sahip olmak için yanlış beslenme alışkanlıklarına karşı şu uyarılarda bulunuyor: "Hemen kilo vermek isteyen birey ya aç kalma yoluna gidiyor veya değişik basın yayın organlarında gördüğü enerjisi çok kısıtlı diyetleri uyguluyor. Sonuçta ise vücutta kas kayıpları meydana geliyor ve kas ( yağsız doku kitlesi ) kayıpları vücutta kalıcı hasarlara yol açıyor.

Bu noktada, kilo vermek isteyen bireylerin birincil olarak hatırlaması gereken şeyin kilo vermenin '' yağ kitlesi kaybı '' anlamına geldiğidir. Bu da ancak yeterli, dengeli ve kişiye özel bir beslenme planı ile sağlanabilir. Kişilerin diyetleri hazırlanırken yaş, o an bulunduğunuz boy, kilo, cinsiyetiniz ve laboratuar bulgularınız belirleyici etkenlerdir. Bu sebeple arzu edilen kilolara kavuşmak için mutlaka bir uzmana danışılmalı, destek alınmalıdır."

DİYET YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Çok yağlı yemekler tüketmemeye özen göstermeliyiz. Günde 1,5 lt. su tüketmeliyiz. Diyeti gelip geçici bir dönem değil, yaşam tarzı haline getirmeye çalışmalıyız.

Süt ve süt ürünleri, et ürünleri, sebze ve meyveler gibi temel besin öğelerini öğünlerimizde dengelibiçimde almaya özen göstermeliyiz. Az az - sık sık ( mümkünse 6 öğünde ) beslenmeliyiz.

Çaylarınızı şekersiz olarak tüketmeliyiz.. Bitki çayları ve meyve çaylarını da tüketmeye dikkat etmeliyiz. Canınız tatlı istediğinde evde hazırlayacağınız meyve ve yoğurt karışımlarını tercih etmeliyiz. Mutlaka günde en az yarım saat egzersiz yapmalıyız.

(CHA)