Çöl sıcaklarının en fazla hissedildiği ve son 100 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Aydın'da tarım işçileri 50 derece sıcakta çalışmalarına devam ediyor. Bir çoğu yaşlı olmasına rağmen aç kalmamak için çalışmak zorunda kaldıklarını belirten işçiler aşırı sıcaklardan değil yevmiyelerin düşüklüğünden dert yandılar.
Türkiye'yi etkisi altına alan çöl sıcakları nedeniyle Aydın Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından saat 12.30'dan itibaren kamu kurum ve kuruluşlarında tatil ilan edilirken, daha zor şartlarda çalışan tarım işçileri güneşin bağrında çalışmalarına devam ediyor. Tatilden haberi olmayan işçiler en çok kendilerine verilen günlük 14 YTL'lik yevmiyeden şikayetçiler.


İlerleyen yaşlarına rağmen yaşadıkları ekonomik sıkıntılar nedeniyle çalışmak zorunda olduklarını belirten içiler yetkililerin sadece devlet sektöründe çalışanları değil güneşin bağrında çalışmak zorunda kalanları da hatırlamalarını istediler. Sağlıkçılar tarafından basın aracıyla yapılan uyarılara rağmen emek parası için çalışmak zorunda olduklarını belirten işçiler adına konuşan ve Aydın Ovası'nda 50 derece sıcağın altında çapa sallayıp pamuk fidelerinin aralarını ayıklayan 77 yaşındaki Reşat Akçıl "Malımız meşakkatimiz yok. Aylığımız yıllığımız da yok. Bu sıcakta 14 YTL'ye çalışıyoruz. Biz bu sıcakta 14 YTL'ye çalışmak zorundayız. Bu para bizi kesinlikle kurtarmıyor" dedi. Dayıbaşı olarak işçilerle birlikte çalışanlardan Reşat Akçıl ise tarım işçilerinin 14-15 YTL'ye çalıştırılmasını doğru bulmadığını ifade ederek "Bugün devlet memurları klimalı odalarda serinde çalışıyor. Bizim işçiler ise sıcağın bağrında 14 YTL'ye çalışmak zorunda kalıyor. İşçinin hakkının verilmesini istiyoruz. Tarım işçilerinin de sosyal güvencesi olmalıdır" sözleriyle sıcaktan çok ücretlerin düşüklüğünden dert yandı. Özürlü çocuğu olduğu için 65 yaşında olmasına rağmen tarlalarda çalışmak zorunda kalan Fadime Tosun ise "Bizim için sıcak

(İHA)