Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin, CHP Genel Başkanı Baykal’ın da katıldığı Sosyalist Enternasyonal toplantısında, Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik olası bir operasyonun “zararları”nı anlatacağı bildirildi.

Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin, Irak Devlet Başkanı Celal Talebani ile birlikte davetli olarak katıldığı Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısında olası sınır ötesi operasyonun “zararları”nı anlatacağı bildirildi.

Celal Talabani’nin lider olduğu KYB’nin internet sitesinde, KYB’nin üye olduğu Sosyalist Enternasyonal toplantısına Barzani’nin Sosyalist Enternasyonal Başkanı Yorgo Papandreu’nun inisiyatifi konuk olarak davet edildiği belirtilerek, “Barzani toplantıda, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik olası askeri operasyon’un zararlarını anlatacak” denildi.

Bu arada, sitede Sosyalist Enternasyonal Konsey toplantısına katılmak için Cenevre'de bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’da, başkanlık divanının üye parti liderleri için verdiği resmi yemekte yaptığı konuşmada Kürdistan yönetimine ve liderlerine “yine dil uzattığı” öne sürüldü.

Sitede Baykal’ın, yemekte yaptığı konuşmada, "Dışarıdan destek alan terörist örgütlerin hem Irak'ın hem de Türkiye'nin güvenliğine büyük tehdit oluşturduğunu" söylediğine, isim vermeden Celal Talabani ve Mesut Barzani'yi kastederek "bölgedeki bazı siyasi liderlerin terörü meşrulaştırmaya çalıştıklarını" söylediğine dikkat çekildi.

ANKA