İznik Gölü'nde kaybolan Adnan İlmaz'ı arama çalışmalarına katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibindeki 3 dalgıcın, Bilecik'in Osmaneli ilçesinde dün çıkan orman yangınına müdahale eden uçaklardan birinin gölden su aldığı sırada, dipte arama çalışması yapması sayesinde olası bir faciadan kurtulduğu bildirildi.
  
İznik Gölü'nde kaybolan Adnan İlmaz'ı arama çalışmalarına katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Su Altı Arama ve Kurtarma Ekibindeki 3 dalgıcın, Bilecik'in Osmaneli ilçesinde dün çıkan orman yangınına müdahale eden uçaklardan birinin gölden su aldığı sırada, dipte arama çalışması yapması sayesinde olası bir faciadan kurtulduğu bildirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan,  yaptığı açıklamada, iki gün önce serinlemek amacıyla girdiği gölde kaybolan ve dün akşam saatlerinde cesedine ulaşılan İlmaz'ın bulunması için yürütülen çalışmalara, dün belediyeden 5 dalgıcın katıldığını söyledi.

Orhan Doğan, dalgıçların arama çalışmaları sırasında Osmaneli'ndeki orman yangınını söndürme çalışmalarına katılan bir uçağın da su ihtiyacını gölden karşıladığını belirtti.

“UÇAĞIN SU TOPUNUN İÇİNDE OLABİLİRLERDİ”

Göl yüzeyinde arama yaparken, bir yangın söndürme uçağının “Su topu”nu, 3 arkadaşlarının dipte arama yaptığı yerin yakınından doldurduğunu fark eden diğer dalgıçların durumu ilgililere bildirdiklerini aktarıldı.


YANGIN 'BALIKLI SU'YLA SÖNDÜRÜLMÜŞTÜ

Helikopter, yangına 40 bin balık döktü Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Koru Köyü yakınındaki tarım arazisinde önceki gün çıkan yangına müdahale eden helikopterin gölet yerine, yanlışlıkla bir balık havuzundan 2 kez su aldığı ortaya çıktı. Havuzun sahibi, suyla birlikte yangın bölgesine 40 bin balığının atıldığını öne sürdü.

MİLAS’ın Koru Köyü yakınındaki tarım arazisinde öğle saatlerinde çıkan yangına müdahale eden helikopter, yanlışlıkla Baharlı Köyü’nde balık üretimi yapan Mehmet Kara’ya ait, içinde yaklaşık 40 bin balığın bulunduğu toprak havuzdan 2 kez su aldı. Yangın helikopteri alevlerin üzerine suyla birlikte havuzdan aldığı balıkları da boşalttı. Helikopter 3’üncü kez su almaya geldiğinde havuzun yanında bekleyen balık üreticisinin babası Eyüp Kara’nın uyarısı doğrultusunda su almadan bölgeden ayrıldı.

ZARARI KARŞILANACAK

Balık havuzunun sahibi Mehmet Kara, Milas İlçe Tarım Müdürlüğü’nden gelen bir ekibin tuttuğu raporla, zararının karşılanması için ilk önce Milas Kaymakamı M. Bahattin Atçı, daha sonra da Milas Orman İşletme Müdürü Ayhan Bayrak’la görüştü. Mehmet Kara, "Levrek, çipura yetiştirdiğimiz havuzdaki balıklarımız zarar gördü. Zararımızın giderilmesini istiyoruz" dedi. Atçı, ilk kez böyle bir durumla karşılaştıklarını, zararın tespitinden sonra karşılanacağını bildirdi. Milas Orman İşletme Müdürü Ayhan Bayrak da zararının karşılanacağı sözü verdi.
 
“'Dalgıçlarımız dipte arama yapıyorlarmış, uçak da arkadaşlarımızın arama yaptığı yerin yanından suyu alıyor, çıkarıyormuş. O anda arkadaşlarımız su yüzeyine yakın olsalardı tehlike yaşayabilirlerdi. Durum fark edilince hemen dipte çalışma yapan arkadaşlarımız bilgilendirilmiş, 177 numaralı hat aracılığıyla uçağın pilotuyla irtibat kurularak 'burada ceset araması yapıyoruz' denilmiş. Ondan sonra da bir tehlike yaşanmamış, ama Allah'tan arkadaşlarımız çok tecrübeliler ve şansları da varmış. Şayet derinde arama yapmasalardı, o an uçağın su topunun içinde olabilirlerdi.”
Muğla'nın Milas ilçesinde çıkan yangına müdahale eden bir helikopter de geçtiğimiz günlerde balık üretimi yapılan havuzdan iki defa su almış, havuzun sahibi, helikopterin suyla birlikte balıkları da alarak yanan bölgeye bıraktığını iddia ederek kaymakamlıktan zararının karşılanmasını istemişti.

A.A