İçişleri Bakanı Güneş, seçim öncesi kentteki güvenlik tedbirlerini yerinde incelemek için Kayseri'ye geldi. Vali olarak ayrıldığı şehre bakan olarak ilk kez gelen Bakan Güneş'i valilik önünde kentin yerel yöneticileri karşıladı. Ardından valilik makamına geçen Güneş, burada seçim öncesi yurt genelinde sürdürülen çalışmalara ve terörle mücadeleye ilişkin bilgiler verdi.

Öncelikle terörle mücadeleye değinen Bakan Güneş, anarşinin sadece Türkiye'nin değil dünyanın sorunu olduğunu ifade etti. Bölücü ve yasa dışı örgütlere karşı devlet olarak her türlü önlemi aldıklarını belirten Güneş, küresel bir tehdit olan terörü sıfırlama imkanının bulunmadığını dile getirdi.

Bu nedenle insanların terörle birlikte yaşamanın yöntemlerini bilmek ve uygulamak durumunda olduğunu kaydeden Bakan, "Terör sadece Türkiye'nin başına musallat olan bir bela değil, tüm dünyada birçok devletin başına musallat olan bir beladır. Tüm insanlığı tehdit etmektedir. Biz küresel olarak tehdit olan teröre karşı her türlü tedbiri almak durumundayız. Terörü sıfırlamak mümkün olmadığına göre, bunun yöntemlerini de bilmek ve uygulamak durumundayız. Şu anda Türkiye'nin hiçbir yerinde olağandışı bir durum yoktur. Biz devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla her zaman ayaktayız, her türlü tedbiri alıyoruz. Canlı bomba gibi olan gruplara karşı mücadele edenlere karşı hazır durumdayız." dedi.

Terörle mücadelede özel harekât birimlerini ağırlık verilmesini de değerlendiren Güneş, "Terörle mücadele bir uzmanlık işidir. Özel harekat birimleri terörle mücadelede daha etkin sonuçlar almaktadır. Bu nedenle biz bu birimimizi personel ve teknik yönden biraz daha güçlendirmeyi kararlaştırdık. Doğu ve güneydoğudaki illerimizde bu kuvvetlerimizden takviye edeceğisz. Yapılmaya çalışılan budur." diye konuştu.

Terörle mücadelede güvenlik güçlerinin önemli başarılar elde ettiğini de anlatan Güneş "Özellikle son iki ayda güvenlik güçlerimiz terörle mücadele konusunda önemli başarılara imza atmaktadır. Terör örgütlerinin mayınlama ve tuzaklama yöntemleriyle saldırılarının yüzde 70'inin önüne geçilmiştir. Nereye bir mayınlama yapılıyorsa onları tespit etmenin çok zor olduğu bilinmektedir. Ancak yüzde 70 başarı sağlanmıştır. Dolayısıyla böyle bir yola tevessül edenlere göz açtırmamaya çalışıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Terörün önlemeye çalışırken şehitlerin de verildiğini hatırlatan bakan Güneş, "Terörle mücadele ederken şehitler veriyoruz. Bunlar bizim yüreğimizi yakıyor. Maalesef bu işin doğasında var. Devletin birliğini ve bütünlüğünü koruyacaksak şehit vermemiz de kaçınılmazdır." dedi.

Son olarak seçim öncesi alınan tedbirler hakkında bilgi veren Güneş, seçmenin hür iradesini sandığa aynen yansıtabilmek için tüm tedbirleri almaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.
 
CİHAN